Srijeda, 23 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Protest ispred kompleksa državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Više desetina građana, među kojima i članovi raznih udruženja, okupilo se ispred kompleksa državnih pravosudnih institucija kako bi izrazilo nezadovoljstvo optužnicom podignutom 8. augusta protiv Ferida Buljubašića, Ahmeta i Izeta Sejdića, Rašida Sobe, Ševke Glušca, Zakira Jamaka, Bahrudina Muhića, Adema Fehrića, Mustafe Polje, Envera Kusture, Muhameda Liske, Sakiba Čakara i Munira Nale.

Na protestu u organizaciji Fondacije “Istina za Goražde“ rečeno je da ovo okupljanje predstavlja “glasno ‘ne’ progonu branitelja BiH – pripadnika ABiH i MUP-a BiH, kojim se želi relativizirati i negirati prošlost i činjenice utvrđene i presuđene u dva suda UN-a u Hagu – MKSJ i Međunarodnom sudu pravde“.

Također je pročitano i 11 zahtjeva koji će biti upućeni visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu, Misiji OSCE-a BiH, predsjednici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za međunarodne sudove i glavnom haškom tužiocu, predsjedniku Visokog sudskog i tužilačkog vijeća u BiH, predsjedniku Suda BiH, Vijeću ministara BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH.

Među tim zahtjevima je zatraženo formiranje međunarodne komisije koja će objektivno provesti istragu i utvrditi šta se dešavalo u zaštićenim enklavama UN-a, koju bi formirao Mehanizam i OSCE, a na njenom čelu bi se nalazila Joanna Korner ili druga kredibilna osoba.

Zatraženo je od UN-a i Međunarodne komisije da istraže rad Tužilaštva BiH od posljednjeg izvještaja Korner, kao i rad po Revidiranoj strategiji za procesuiranje ratnih zločina. Pored toga, zatraženo je od Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH da hitno zatraže izvještaj od Tužilaštva BiH o tome šta je urađeno po Aneksu B ove strategije.

“Tražimo zaustavljanje svih procedura u vezi s optužnicom protiv branitelja Goražda i svih eventualno pripremljenih optužnica od strane Tužilaštva BiH do formiranja međunarodne komisije za istraživanje ratnih zločina u BiH“, rečeno je na protestima, te zatraženo od predsjednika VSTV-a Halila Lagumdžije da osigura zaustavljanje svih procedura podizanja ili potvrđivanja optužnica dok međunarodna komisija ne sačini izvještaj i Vijeće ministara ne osigura izvještaj o Revidiranoj strategiji i Aneksu B.

Među zahtjevima je i onaj upućen predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu da osigura zakonitost u radu ovog suda.

Okupljeni su zatražili ostavku glavnog tužioca Tužilaštva BiH “jer je zloupotrijebio svoj položaj i prekršio zakonski okvir najavljujući još prije nekoliko mjeseci optužnicu za branitelje Goražda“.

Protest ispred kompleksa državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Kasim Brdar, predsjednik Fondacije “Istina za Goražde“ je rekao da neće odustati od borbe za istinu i pravdu, te da je potrebno stati iza “branitelja koji su meta Tužilaštva BiH“.

“Posljednja kap koja je prelila čašu je podizanje optužnice protiv pripadnika ABiH koji su branili Podrinje i Goražde, a koji su optuženi za najteža djela“, kazao je on te dodao da Tužilaštvo ne zanima 1.336 dana opsade Goražda u kojem je ubijeno više od 2.000 civila.

Alija Hodžić iz Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. je kazao da se današnjim okupljanjem želi dati podrška braniteljima države koje sada, kako navodi, “hoće da osude za nešto što nisu učinili“.

Prisutnima se obratila i Kada Hotić iz Udruženja “Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa”, koja je kazala da je današnji protest izraz borbe za pravdu.

“Danas se suočavamo s totalnom nepravdom. Poriče se genocid, poriče se zločin, veličaju se ratni zločinci koji su osuđeni i na doživotne kazne. Danas se hapse ljudi koji su se iole pokušavali braniti“, kazala je ona.

Predsjednik Saveza paraplegičara i ratnih vojnih invalida, Mujo Aganović, poručio je da se svi trebaju ujediniti na putu istine i pravde.

“Mi nismo došli da rušimo pravosudne institucije BiH, mi smo došli da podržimo Sud da ne prihvati ovu podvalu relativiziranja zločina i okretanja čestitih sinova koji su iz ABiH branili život u BiH, da se pretvore u zločince, a da se nastave nagrađivati zločinci“, rekao je on.

Midheta Kaloper, predsjednica Udruženja žrtava rata Foča 92-95. je navela da, kad već nije mogla 1992., stoji hrabro i ponosno danas zahvaljujući ljudima koji su branili Podrinje, dok je Emir Hajdarović, predsjednik Udruženja logoraša Mostar, u obraćanju naveo da se ne mogu izjednačiti branitelji i napadači.

“Ovaj sud, koliki je god, mi od njega ne tražimo da nestane, mi od njega tražimo istinu i pravdu. A ta istina i pravda jeste da osudi ratne zločince“, rekao je on.

Na protestima je upućeno i pismo Generalnom sekretaru UN-a u ime žrtava zaštićenih zona UN-a, između ostalog, “zbog nepravednih optužnica Tužilaštva kojima se želi relativizirati istina o sukobu u BiH i negirati naslijeđe MKSJ-a“.

Optužnica protiv 13 nekadašnjih pripadnika ABiH još uvijek nije potvrđena u Sudj BiH, a tereti ih za ratne zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti u Jošanici kod Foče u decembru 1992. godine, kada je ubijeno 56 civila srpske nacionalnosti, ranjeno oko deset, a kuće, imovina, poljoprivredni i pomoćni objekti zapaljeni i uništeni.

Osim za ovaj zločin, Tužilaštvo tereti Ahmeta Sejdića, kao nekadašnjeg komandanta brigade i člana štaba Teritorijalne odbrane, za zločine u selima Klisure, Bursići i Hadrovići u opštini Višegrad u augustu 1992. godine.

Sud BiH je 2020. godine pravosnažno oslobodio Sejdića, nekadašnjeg komandanta Prve višegradske brigade, optužbi za zločine na području Goražda i Rudog u periodu od jula 1992. do februara 1993. godine.

I Buljubašića Tužilaštvo dodatno tereti –kao komandanta i nadređenu osobu – za ratne zločine nad civilima srpske nacionalnosti u selima oko Čajniča u februaru 1993. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Travnički sudija kažnjen smanjenjem plate zbog kašnjenja u izradi odluka
Adis Mehić, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća sankcionisan je smanjenjem plate za 20 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Nisu ispunjeni uslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima naredne godine
Centralna izborna komisija još uvijek nema odobrena sredstva, a Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine još uvijek nije usvojila studiju izdvodljivosti, što su preduslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima 2026. godine.
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu