Četvrtak, 5 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Asim Sarajlić i advokat Nermin Mulalić tokom suđenja pred Općinskim sudom u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Općinski sud u Sarajevu izrekao je u februaru oslobađajuću presudu, a iz sarajevskog Kantonalnog tužilaštva je potvrđeno da su zaprimili pisani otpravak presude te da su uložili žalbu Kantonalnom sudu u Sarajevu.

“Žalba je uložena zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka, povrede Krivičnog zakona te pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja”, rečeno je iz Tužilaštva.

Sarajlić, Delalić i Šehović se terete da su od 20. do 25. februara 2020., posredstvom Šehovića, ugovorili sastanak s Tvrtkovićem, prije zakazanih unutarstranačkih izbora za predsjednika Kantonalnog odbora Stranke demokratske akcije (SDA) Sarajevo, koji su bili planirani za 26. februar 2020. i na kojima su predloženi kandidati bili članovi Semir Efendić i Fikret Prevljak.

Tvrtkoviću su, kako se dalje navodi, obećali da će, korištenjem svog društvenog i uticajnog položaja koji imaju po osnovu pozicija unutar SDA, zaposliti njegovu suprugu u nekoj od institucija u kojima su na rukovodećim pozicijama kadrovi SDA, ukoliko na tim izborima svoj glas dâ njihovom kandidatu za navedenu poziciju – Prevljaku.

Sarajlić je, stoji u optužnici, u tom periodu bio član Predsjedništva, odnosno potpredsjednik SDA, Delalić član Izvršnog odbora Općinske organizacije SDA Novi Grad Sarajevo, a Šehović nekadašnji tehnički sekretar stranke.

Sutkinja Amela Skrobo-Kadrić je u obrazloženju presude navela da je jedini dokaz da je počinjeno krivično djelo – iskaz svjedoka Velida Tvrtkovića, koji je posvjedočio da je ostavio upaljen mobilni telefon u jakni te, nakon što je ušao u “tuđi” prostor – automobil, snimao razgovor bez znanja prisutnih. Sud je utvrdio da je snimak nastao na nezakonit način.

“Sud ne može zasnivati svoju odluku na povredama ljudskih prava i sloboda”, kazala je tada sutkinja i dodala da su svi ostali dokazi proizašli iz ovog snimka.

Najčitanije
Saznajte više
Zijad Mutap
Odštetni zahtjev po Mutapovoj tužbi smanjen na 31.400 maraka
Prihvatanjem nalaza vještaka okončana je glavna rasprava po tužbi Zijada Mutapa protiv Bosne i Hercegovine nakon oslobađajuće presude za prikrivanje dokaza o načinu stradanja Dženana Memića u februaru 2016. godine.
Šta trebate znati o dijelu izvještaja Human Rights Watcha za BiH?
Organizacija Human Rights Watch objavila je svjetski izvještaj o dešavanjima tokom 2025. godine, prema kojem je, između ostalog, u Bosni i Hercegovini ostvaren mali napredak u procesuiranju ratnih zločina, dok su pogoršani pravna zaštita LGBT osoba i sloboda medija.
Ponovo odgođen disciplinski postupak protiv sudije iz Jajca
Udruženja žrtava traže smjenu glavnog tužioca Tužilaštva BiH
Sudija iz Brčkog kašnjenje pravda povećanim obimom posla