Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Bosanska Krupa. Foto: BIRN BiH

Ćehić je bio nedostupan pravosuđu BiH, nakon čega se s partnerskim policijskim i pravosudnim institucijama zajednički radilo na njegovom pronalasku i lociranju, navedeno je iz Tužilaštva BiH.

On se u okviru predmeta “Senad Bužimkić i ostali“ nalazi pod istragom Posebnog odjela za ratne zločine, koja se odnosi na ubojstvo najmanje 25 zarobljenih pripadnika VRS-a, koji su u rejonu Bosanske Krupe zarobljeni 1995. godine.

U ovom predmetu se pored Bužimkića, za ubistvo vojnika VRS-a terete Rizah Fajić, Almir Sefić, Ermin Kadić, Amir Patković, Irfo Velagić i Suad Nesimović. Bužimkić se tereti da, u svojstvu referenta za štabno-bezbjednosne i vojnopolicijske poslove, nije poduzeo nužne i razumne mjere da njemu podređeni pripadnici brigade budu kažnjeni. Fajić je optužen u svojstvu zamjenika komandira voda Vojne policije 511. slavne brigade, a ostali u svojstvu pripadnika te jedinice.

U optužnici se navodi da su, nakon zarobljavanja pripadnika VRS-a na lokalitetima u općini Bosanska Krupa, četvorica zarobljenika odmah ubijeni, a ostali odvedeni u zarobljeništvo, nakon čega su odvođeni, mučeni i zlostavljani, te je dio zarobljenika ubijen iz vatrenog oružja a dio hladnim oružjem i raznim predmetima tučen do smrti.

Tijela ubijenih zarobljenika razmijenjena su i pronađena tokom 1995. i 1996. godine, a tijelo jedne žrtve pronađeno je 2004. godine, naveli su iz Tužilaštva.

Suđenje Bužimkiću i ostalima je počelo 15. maja 2023. godine.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović