Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Odavanje počasti svim seksualno zlostavljanim ženama u BiH. Foto: BIRN BiH

Ovogodišnje obilježavanje koje je imalo za cilj da podsjeti na žrtve seksualnog nasilja u BiH započelo je sjećanjem na preminule ispred nekadašnje sportske dvorane “Partizan” u Foči.

Predsjednica Udruženja žrtava rata “Foča 92-95” Midheta Kaloper je podsjetila da je prije 31 godinu nekadašnja dvorana “Partizan” bila mjesto za druženje mladih ljudi u gradu gdje se skupa živjelo, učilo, radilo i podizalo djecu.

“U aprilu 1992., preko noći, postaje objekat za silovanje i mučenje Bošnjakinja iz Foče i njene okoline. Nažalost, ‘Partizan’ je jedna od mračnih tačaka u ovom gradu, državi i svijetu, gdje su žene organizovano silovane i mučene. Ne postoje riječi koje do kraja mogu opisati strah, poniženja, psihičke i fizičke torture kroz koje su zarobljene žene Bošnjakinje prolazile dok su preživljavale ropstvo u logorima Foče”, kazala je Kaloper.

Podsjetila je na djevojčicu koja je imala samo 11 godina kada je grupno silovana, kao i da mnoge žrtve nisu imale priliku progovoriti jer je njhov glas utihnuo u nekoj masovnoj grobnici ili koritu hladne Drine.

Pokušali su, navela je Kaloper, ubiti i uduzeti ženama čast i dostojanstvo, ali su zaboravili da žena ima inat i dostojanstvo.

Lekcija iz BiH, prema riječima predsjednice Udruženja žrtava rata “Foča 92-95”, nije bila dovoljna, pa se danas mnogobrojne torture provode nad ženama u svijetu, a u ovom momentu nad ženama Ukrajine.

“Seksualno nasilje se i danas koristi kao snažan instrument ratovanja, usmjeren kao poseban udarac porodici na satiranje dostojanstva žene. Silovanje je najjeftinije oružje, koje ostavlja najveće posljedice. Mnogi zločinci su još uvijek na slobodi, a za to imaju opravdanje i zaštitu institucija, politike, prijatelja, radnih kolega, komšija, rodbine. Uklonite murale po Foči, postavite spomen-obilježja”, naglasila je Kaloper.

Alen Muhić iz Udruženja “Zaboravljena djeca rata” je izjavio da je na ovom mjestu njegova majka preživjela seksualno nasilje i da je stradala od njegovog biološkog oca, koji se danas slobodno šeta fočanskim ulicama, a da njegova borba počinje kada je saznao da je usvojen.

“Imao sam priliku da upoznam oba roditelja, biloškog oca i majku. Svaku boru njenog lica, njen tužan pogled osjećam svaki dan. I svaki taj njen dan sam isplakao. U njoj živi još puno tuge, puno straha zbog onoga što joj se desilo u Foči. Ona još uvijek stoji, živi i pokazuje snagu žena koje su preživjele seksualno nasilje”, kazao je Muhić.

On je ustvrdio i da djeca rođena kao posljedica ratnog silovanja svakog dana pokazuju da nisu djeca neprijatelja, već djeca Bosne i Hercegovine i ovog svijeta. Ta djeca, kako je dodao, danas ne mogu ostvariti temeljna prava da budu zaštićena od stigme i diskriminacije te je pozvao predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti da zajedničkim kapacitetima izglasaju najbolji set prava za djecu rođenu zbog rata.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, koji je prisustvovao obilježavanju u Foči, najavio je kako je zakon trenutno u proceduri i da bi trebao da bude razmatran na redovnoj sjednici Vlade Federacije koja je planirana za četvrtak, 22. juni.

“To je zakon o civilnim žrtvama rata koji će biti unikatan u svijetu jer će po prvi put prepoznati žene žrtve zločina silovanja i djecu koja su rođena iz zločina silovanja”, dodao je Delić.

Obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u Foči. Foto: BIRN BiH

Prisutni ispred nekadašnje dvorane “Partizan” su se zatim uputili do glavnog fočanskog trga, gdje su stajanjem u šutnji s transparentima odali počast svim seksualno zlostavljanim ženama u BiH, regiji i svijetu.

Mirna šetnja je nastavljena prema mostu, gdje su u znak sjećanja na sve ubijene i silovane žene u BiH spuštene ruže u rijeku Ćehotinu.

Obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u ratu u Foči su prisustvovali predstavnici nekoliko ambasada u BiH, Ujedinjenih nacija, Misije OSCE-a, OHR-a te nekoliko međunarodnih organizacija i bh. institucija.

Članovi Amaterske pozorišne scene Centra za kulturu iz Goražda su performansom doprinijeli obilježavanju ovog dana.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Sud BiH su zbog silovanja i drugih oblika seksualnog nasilja počinjenog u Foči osudili 19 osoba. MKSJ je osudio četiri osobe na ukupno 75 godina zatvora, a najveću kaznu je dobio Dragoljub Kunarac, koji je osuđen na 28 godina zatvora. Državni sud je osudio ukupno 15 osoba na 188 godina zatvora, a najveća kazna od 34 godine je izrečena Gojku Jankoviću.

Nastavak obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog zlostavljanja u ratu planiran je u ponedjeljak, 19. juna, na Trgu mladih u Brčko distriktu.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve