Utorak, 2 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Presuda, nakon sedam godina postupka za progon i mučenje bošnjačkog stanovništva u Janji, zakazana je za četvrtak, 8. juna, a optuženi su Milan Đokić Žarko Milanović, Mladen Krajišnik, Branislav Trišić, Zoran Tanasić, Savo Mršić, Milivoje Čobić i Milan Marković. Prema optužnici, Đokić je bio komandir policije u Janji, a ostali optuženi policajci.

Oni se, između ostalog, terete za učešće u nezakonitom privođenju, maltretiranju, premlaćivanju i ubistvima civilnog bošnjačkog stanovništva na području Janje.

Suđenje u ovom predmetu počelo je u junu 2016. godine. Sud je ranije donio rješenje o obustavi postupka protiv Vlade Stjepanovića i Ljubiše Ikića zbog smrti optuženih, dok je u odnosu na Zorana Bogdanovića postupak odvojen zbog zdravstvenog stanja.

Sljedeće sedmice suđenje će se nastaviti i za zločine počinjene u Rudom, Zvorniku, Orašju, Višegradu i Bosanskom Novom.

Najčitanije
Saznajte više
Odgođen disciplinski postupak zbog mogućeg sporazuma sa sutkinjom iz Sarajeva
Glavna rasprava u disciplinskom postupku protiv sutkinje Dijane Jusufović-Kaknjašević odgođena je na prijedlog stranaka zbog mogućeg postizanja sporazuma o priznanju krivice.
Bivši načelnik Ilidže i ostali oslobođeni za zloupotrebe u građevinskim poslovima
Sarajevski Kantonalni sud je prvostepenom presudom oslobodio optužbe Senaida Memića, bivšeg načelnika Općine Ilidža, i još četvero zaposlenih u ovoj instituciji za zloupotrebu položaja u građevinskim poslovima.

Sredinom juna žalbe na presudu za zločin u Foči