Srijeda, 12 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Hrasnica. Foto: BIRN BiH

Gadži, Laličiću i Hebibu suđenje je počelo u martu 2022. godine. Njima se, kao bivšim pripadnicima Prvog korpusa Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) na teret stavljaju nezakonita zatvaranja, ubistva, mučenja i zlostavljanja u Hrasnici kod Sarajeva od 1992. do 1994. godine. Ovi zločini, prema optužnici, počinjeni su u prostorijama zatvora u Hrasnici kod Sarajeva, Osnovnoj školi “Aleksa Šantić”, kao i u garažama između nebodera.

Za isti dan je planiran i nastavak iznošenja završnih riječi Državnog tužilaštva i Odbrane Ibrahima Purića koji je za zločine kod Viteza optužen sa Ibrahimom Tarahijom, Nijazom Sivrom, Rušitom Nurkovićem, Almirom Sarajlićem, Sadikom i Šaćirom Omanovićem te Kasimom Kavazovićem za zločine kod Viteza

Njima se kao bivšim pripadnicima 325. brigade ABiH sudi za ubistva najmanje 12 vojnika Hrvatskog vijeća obrane, koji su se predali, kao i dva civila – žene hrvatske nacionalnosti – počinjena prilikom napada na Križančevo Selo, Šafradin i Dubravice 22. decembra 1993. godine.

Prema optužnici, Purić je bio komandant 325. brigade, Tarahija komandant Trećeg bataljona ove jedinice, Sivro i Nurković pomoćnici komandanta, a ostali pripadnici brigade.

Dan ranije, u ponedjeljak 29. maja, planirano je saslušanje prvog svjedoka u predmetu koji se vodi protiv Senada Bužimkića, Rizaha Fajića, Almira Sefića, Ermina Kadića, Amira Patkovića, Irfe Velagića i Suada Nesimovića.

Sedmorica bivših pripadnika ABiH optuženi su za ubistva 25 zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) na području Bosanske Krupe. Prema optužnici, pripadnici VRS-a zarobljeni su u periodu od maja do jula 1995. godine u rejonu Kobiljnjaka, Osmače i Ćojluka.

Naredne sedmice se nastavljaju suđenja i za zločine počinjene u Tesliću, Zvorniku, Doboju, Tesliću, Gradišci, Foči i Kotor-Varoši.

Povezane vijesti
Saznajte više
Ustavni sud odbio apelaciju osuđenog za zločine u Glamoču
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neosnovanu apelaciju Duška Suvare, koji je osuđen na šest godina zatvora zbog silovanja i nečovječnog postupanja 1992. na području Glamoča, uz zaključak da nije povrijeđeno njegovo pravo na pravično suđenje, kao ni pravo na ličnu slobodu i sigurnost.
Moneyval stavio BiH u period posmatranja zbog nedostataka u sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma
Vijeće evropskog tijela za borbu protiv pranja novca Moneyval pozvalo je Bosnu i Hercegovinu da poboljša svoje mjere u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma u izvještaju objavljenom početkom februara, dok domaće vlasti za Detektor sada priznaju da su utvrđeni fundamentalni nedostaci zbog kojih je država stavljena na posmatranje do februara 2026. godine i da rizikuje da bude označena kao mjesto sa strateškim nedostacima u suzbijanju nelegalnih tokova novca i njegovog korištenja za terorizam.