Suđenje

Bivši direktor Zavoda u Pazariću osuđen na uslovnu kaznu

Općinski sud u Sarajevu nepravosnažnom presudom osudio je Jasmina Ćerimagića, bivšeg direktora Zavoda Pazarić, na uslovnu kaznu od osam mjeseci zbog krivičnog djela “zloupotreba položaja i ovlaštenja”, odnosno zapošljavanja sina u ovoj instituciji.
Općinski sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Jasmin Ćerimagić, bivši direktor Zavoda za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić, prvostepenom presudom proglašen je krivim da je tokom 2016. godine, u namjeri pribavljanja koristi u vidu zaposlenja svom sinu Darijanu Ćerimagiću, svjesno i htijući, iskoristio svoja ovlaštenja propisana Pravilima Zavoda.

On je osuđen na uslovnu kaznu od osam mjeseci zatvora, koja se neće izvršiti ukoliko optuženi ne izvrši novo krivično djelo u roku od jedne godine.

Istom presudom Ćerimagić je dužan platiti novčanu kaznu u iznosu od 20.000 konvertibilnih maraka u roku od šest mjeseci od pravosnažnosti presude.

Pravilnikom o radu Zavoda je propisano, kako se navodi u presudi, da se upražnjeno radno mjesto u Zavodu popunjava putem javnog konkursa objavljenog u sredstvima javnog informisanja i da odluku o raspisivanju javnog konkursa u skladu s Pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta donosi direktor.

“Dakle, iako je znao da je za popunu radnog mjesta potrebno raspisati javni konkurs i da se ugovor o radu potpisuje sa kandidatom koji je prošao konkursnu proceduru i za kojeg je direktor na prijedlog komisije donio odluku o izboru, te iako je bio svjestan gore opisane procedure i da postupa suprotno odredbama Pravilnika o radu, potpisao i zaključio Ugovor o radu na određeno vrijeme za period od 31. maja do 31. augusta 2016. godine sa Darijanom Ćerimagićem”, navodi se u presudi.

Potom je, prema presudi, Darijan Ćerimagić 10. juna 2016. zaključio Ugovor o radu na neodređeno vrijeme za isto radno mjesto.

“Nakon što je analizirao izjave svjedoka i materijalne dokaze, Sud je našao da ste krivi, iako je vaš branilac smatrao da nije došlo do kršenja Zakona o radu, što de facto nije, ali ste trebali poštovati svoj Pravilnik o radu”, navela je sutkinja Đenana Jovanović.

Ona je rekla da je primijećeno da je Pravilnik o radu primjenjivan selektivno, te da je Sud mišljenja da je bilo potrebno raspisati javni konkurs i nije bilo potrebe za hitnim zapošljavanjem.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Kantonalnom sudu u Sarajevu.

Emina Dizdarević Tahmiščija