Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Davor Dragičević ispred banjalučkog Osnovnog suda. Foto: BIRN BiH

Davor Dragičević je Republiku Srpsku tužio zbog, kako se navodi u tužbi, višestruke, kontinuirane i neposredne diskriminacije koja je učinjena neposredno putem MUP-a RS-a.

Odštetnim zahtjevom Dragičević traži nadoknadu u iznosu od 3.000 maraka ali i sudsku odluku kojom će policiji biti zabranjena dalja diskriminacija. Dragičević je, prije početka ročišta, novinarima rekao da se na tužbu odlučio jer diskriminacija traje u kontinuitetu od 2018. godine.

“U odštetnom zahtjevu piše da su pripadnici MUP-a od prvog do dana današnjeg vršili konstantnu diskriminaciju. Pratili su me, nisu dozvoljavali pristup javnim površinama, čak su spavali ispred moje kuće. Sve ima snimljeno i zadokumentovano. Meni ovdje nije važna finansijska nadoknada, koliko poruka koju Sud treba da pošalje – da se policija ne može ponašati prema građanima na ovakav način“, rekao je Davor Dragičević.

Dragan Tolimir, advokat Davora Dragičevića, na današnjem ročištu je Sudu predao dokazni materijal, videosnimke na kojima se, prema riječima Tolimira, vidi diskriminatorsko ponašanje pripadnika policije prema Davoru Dragičeviću.

Pravobranilac Aleksandar Grahovac nije prigovorio priloženim dokazima.

Presudu protiv Republike Srpske i MUP-a RS-a pravosnažno su, nakon tužbe zbog diskriminacije, dobile aktivistice grupe “Pravda za Davida“, Sofija Grmuša i Aleksandra Ninić Vranješ. Njih dvije su tužbu za diskriminaciju podnijele zbog učestalog bezrazložnog legitimisanja i sprečavanja, od strane policijskih službenika, sjedenja i stajanja na javnim površinama.

Presuda je postala pravosnažna odlukom Okružnog suda u Banjoj Luci koji je u junu prošle godine, kao neosnovanu, odbio žalbu Pravobranilaštva Republike Srpske na prvostepenu presudu Osnovnog suda u korist aktivistica. Vrhovni sud Republike Srpske je u decembru prošle godine odbio, kao neosnovan, zahtjev za reviziju presude Okružnog suda.

Grmuša i Vranješ su, zbog krivičnog djela “povreda ravnopravnosti građana”, 2021. godine podnijele krivičnu prijavu protiv policajaca banjalučke Policijske uprave. Okružno javno tužilaštvo u Banjoj Luci je donijelo naredbu o nesprovođenju istrage protiv policajaca po toj krivičnoj prijavi.

Sudija Miloš Čizmović je nastavak glavnog rošičta po tužbi Davora Dragičevića protiv Republike Srpske zakazao za 20. juni, za kada je najavljeno saslušanje tri svjedoka.

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a