Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Sudnica Suda BiH. Foto: BIRN BiH

Refik Bešlija izjavio je da je živio sa suprugom i dvoje djece u naselju Han Karaula, gdje su uglavnom živjeli Srbi, te da je nekoliko puta bio u Čemernom na druženju.

Svjedok je naveo da je 10. juna 1992. godine iz svoje kuće vidio dim u Čemernom, te čuo jaku pucnjavu.

“Između mog i sela Čemerno je brdo i nisam ništa više mogao vidjeti”, kazao je svjedok i dodao kako je nakon nekoliko dana od Jovanke Mičić zvane Joka čuo da su u Čemernom ubijeni, između ostalih, Milenko Trifković i njegova supruga Janja, Staka i Stasa Damjanović te Radomir Jeftić, koje je svjedok poznavao.

Potom ga je, kako je ispričao, srpska vojska uhapsila 1. septembra 1992. godine i odvela u naselje Okruglica, zatim u Srednje, pa u zatvor “Kula”.

“U zatvoru su me, dok sam bio, tukli i pitali za nekog Tufu”, naveo je svjedok te dodao kako je iz zatvora pušten 9. marta 1993. godine, kada odlazi u mjesto Dabravine, gdje su mu bili otac i majka.

On je naveo kako je u Dabravinama čuo da je u akciji na Čemerno učestvovala neka jedinica iz Kaknja, koju je predvodio izvjesni Tufo, te da je čuo da je komandir Teritorijalne odbrane (TO) u Koritima bio prvo Nusret, a potom Mirsad Bešlija.

Tužilac Vladimir Simović pitao je svjedoka od koga je to čuo, ali svjedok se nije mogao sjetiti.

Potom mu je tužilac predočio izjavu koju je dao tokom istrage, u kojoj je kazao: “Ako Mirsad Bešlija nije bio dio akcije, morao je znati za napad jer je on imao radiostanicu”, na što je svjedok odgovorio da su to izmišljotine i da ništa tako nije rekao.

Svjedok je naveo i da je saznao da Hasan Selmanović zvani Buzgija nije išao na Čemerno, te da je u akciji učestvovao i Enes Durak.

Tužilaštvo BiH tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane te aktivnog i rezervnog sastava policije – Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića i Nehrua Ganića – da su 10. juna 1992. napali Čemerno, pucanjem, bacanjem bombi, mučenjima i paljenjem imovine, što je za rezultat imalo smrt 30 osoba srpske nacionalnosti.

Odbrane su prigovorile u cijelosti na iskaz svjedoka kao nerelevantan, te na način na koji ga je tužilac ispitivao, tvrdeći da iznuđuje odgovore od svjedoka.

“Svjedoka je SIPA ispitivala u kući, gdje je pored njega sjedila i njegova supruga, koja je bila slijepa, i kako je ona mogla pročitati iskaz?”, upitala je braniteljica Lejla Čović.

Suđenje se nastavlja 9. marta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao