Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Zoranovićeva punomoćnica Zorana Čarkić na ročištu je, uz izmjene iznosa potraživane sume, navela materijalne dokaze koje predlaže da budu izvedeni na glavnoj raspravi, uz saslušanje Zoranovića, jednog svjedoka, kao i vještaka neuropsihijatra.

Ona je kazala da vještak treba utvrditi duševnu bol i strah koji je Zoranović pretrpio od hapšenja 5. marta 2015. do pravosnažnog okončanja suđenja 4. februara 2022. godine zbog ograničavanja slobode pritvorom i mjerama zabrane, kao i neizvjesnosti zbog postupka.

“On je bio otac tada maloljetne djece, jedini koji ih je izdržavao”, kazala je Čarkić.

Pomoćnik pravobranioca, Sead Zukanović, kazao je da ostaje kod odgovora na tužbu, te se protivio određenim materijalnim dokazima jer već postoje u okviru presuda. Punomoćnica se složila da bi njihovo ulaganje bilo suvišno i povukla prijedlog u tom dijelu. Zukanović je naveo da nema prijedloga doakza.

“Svi dokazi tužitelja biće i dokazi tužene”, kazao je Zukanović.

Glavna rasprava zakazana je za 8. juni.

Zoranović je prošle godine pravosnažno oslobođen optužbe da je, kao pripadnik Stanice javne bezbjednosti u Rogatici, silovao dvije žene.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju