Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kuća u kojoj je bio logor u Liplju. Foto: Maja Nikolić

“Policijski djelatnici Granične policije BiH, na temelju raspisane potrage Tužiteljstva BiH, na Graničnom prijelazu Karakaj kod Zvornika lišili su slobode osumnjičenog Grujić Radeta”, navodi se u saopćenju te dodaje kako je osumnjičeni pod istragom zbog krivičnog djela “zločin protiv čovječnosti”.

Njemu je početkom ovog mjeseca Državni sud odredio pritvor zbog opasnosti od bjekstva.

Grujić se sumnjiči da je, kao pripadnik VRS-a, čete Snagovo, Teritorijalna odbrana Zvornik, silovao ženu bošnjačke nacionalnosti u mjestu Liplje, gdje se nalazio zatočen veliki broj civila bošnjačke nacionalnosti, koji su psihički i fizički zlostavljani.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je ranije objavila priču o žrtvama koje su preživjele logor “Liplje”.

Osnovna škola i nekoliko privatnih bošnjačkih kuća su u aprilu 1992. godine pretvoreni u logor “Liplje”, u kojem je bilo zatočeno oko 460 ljudi.

Za ubistva u ovom logoru, mučenja i silovanja muškaraca i žena, do sada niko nije odgovarao.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju