Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
sudnica Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Sudija Zoran Božić je naveo da se putem Ministarstva pravde i međunarodne pravne pomoći nije uspio uručiti poziv za ovo ročište optuženima, kao ni Kneževićevom braniocu, ali ni za ono koje je bilo zakazano za oktobar prošle godine.

“Malo je previše”, kazao je Božić.

Bajićev branilac Veljko Ćivša je kazao da je razgovarao sa kćerkom optuženog, koja s njim živi u Novom Sadu i koja mu je rekla da je njenom ocu 90 godina.

“On iz stana nigdje ne izlazi. Njemu je 90 godina i on nigdje neće ići primio poziv, ne primio”, kazao je Ćivša.

On je predložio da se predmet ustupi pravosuđu Srbije. Tom prijedlogu se nije protivio tužilac Izet Odobašić, ali je napomenuo da je potrebno vrijeme da Tužilaštvo prikupi dokumentaciju potrebnu za ustupanje predmeta.

Sudija Božić je rekao da će naredno ročište biti zakazano za juli, a da se može otkazati ukoliko Tužilaštvo podnese prijedlog za ustupanje predmeta.

Bajić i Knežević optuženi su u februaru prošle godine za zločin protiv čovječnosti počinjen nad bošnjačkim i hrvatskim stanovništvom na području Prijedora 1992. godine.

Kako se navodi u optužnici, oni su učestvovali u nezakonitom lišavanju slobode više od 120 civila, koji su zatvoreni i mučeni prvo u Domu u Miskoj Glavi, a potom i na stadionu u Ljubiji. Dodaje se da je najmanje 100 civila odvedeno do lokaliteta Kipe-Redak, gdje su pobijeni.

Bajić je, kako se navodi, bio komandir Stanice javne bezbjednosti u Ljubiji, kao i član Kriznog štaba, a Knežević pripadnik vojno-policijskih snaga. Ranije je saopšteno da se obojica nalaze u Srbiji.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao