Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Apelacioni sud u Beogradu. Foto: BIRN

Kako je saopćeno iz Apelacionog suda u Beogradu, 22. decembra 2022. donesena je presuda kojom su se djelimično usvojile žalbe Odbrane, te je Husein Mujanović osuđen na četiri i po godine zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.

Prvostepenom presudom Mujanović je bio osuđen na deset godina zatvora.

“Okrivljeni Husein Mujanović je oglašen krivim što je u vremenskom periodu od 8. jula do 15. oktobra 1992. godine, kao upravnik vojničkog pritvora oružanih snaga Armije BiH – Ilidža, u Hrasnici, prema zatvorenim civilima nečovječno postupao i nanosio im velike duševne patnje, tako što im nije obezbijedio minimalne životne uslove, držeći ih zatvorene u garažama koje su pregrađene tako da su od jedne garaže pravljene dvije ćelije, bez prozora, ležajeva i drugog inventara”, stoji u saopćenju Suda.

Civili su, prema saopćenju, za jelo dnevno dobijali minimalne količine hrane, jedan ili najviše dva obroka, koji se sastojao od 12 ili 13 kašika tečnosti i kriške hljeba po osobi, zbog čega su sve vrijeme bili gladni i žedni, pri čemu im nije bila pružena ni osnovna zdravstvena zaštita.

“Po nalaženju Apelacionog suda, sadržajna, suštinska i uporedna analiza dokaza izvedenih tokom ovog postupka dovodi do nesumnjivog zaključka da je van razumne sumnje dokazano da je okrivljeni, u vremenskom periodu od 8. jula do 15. oktobra 1992. godine, bio upravnik vojničkog pritvora u Hrasnici, te da je prema pritvorenim civilima nečovječno postupao jer im nije obezbijedio elementarne životne uslove”, navode iz Suda.

Apelacioni sud je, djelimičnim usvajanjem žalbi okrivljenog i njegovih branilaca, izostavio iz činjeničnog opisa optužnice protivzakonito zatvaranje, nalazeći da u konkretnom slučaju nema dokaza da je okrivljeni u inkriminisanom periodu, kao upravnik vojničkog pritvora u Hrasnici, preduzeo radnju protivpravnog zatvaranja oko 30 srpskih civila.

Također, Apelacioni sud je našao i da dokazima izvedenim tokom ovog krivičnog postupka nije se moglo nesumnjivo zaključiti ni da je Mujanović izdao naredbu da se zatvorenici prebijaju i muče, te da je nanio tjelesne povrede oštećenima M. V. i S. P.

Viši sud u Beogradu je u maju 2022. godine u ponovljenom postupku osudio Mujanovića na deset godina zatvora za zlostavljanje zatvorenika srpske nacionalnosti u vojnom zatvoru Armije Bosne i Hercegovine u Hrasnici kod Sarajeva.

I u prethodnom postupku, u julu 2020. godine, Mujanoviću je izrečena ista kazna od deset godina zatvora. Međutim, Apelacioni sud u Beogradu je u februaru 2021. ukinuo tu presudu i naložio ponovno suđenje. Mujanovićev advokat Dušan Ignjatović je u žalbenom postupku tvrdio da prvostepeni postupak nije bio pravičan, jer Viši sud u Beogradu nije prihvatio sve svjedoke koje je Odbrana predložila.

Mujanović je uhapšen u julu 2018. na graničnom prelazu između BiH i Srbije. Od tada se nalazi u pritvoru u Srbiji.

 

Najčitanije
Saznajte više
Illustracija: Sanja Pantić/BIRN
Kosovski bluz deradikalizacije: Hvatanje koraka s povratnicima iz Islamske države
Za jednu malu zemlju, Kosovo je poslalo mnogo građana u kalifat. Preživjeli su se vratili u zatvore, programe reintegracije i prepirke oko marama u učionicama.
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva