Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Dušan Kuzmanović i ostali. Foto: Sud BiH

Milorad Stojanović, koji je bio na čelu Druge čete Vojne policije Teslićke srpske brigade, ispričao je kako je paravojna formacija “Miće” došla početkom juna 1992. godine iz Doboja u Teslić.

“Rečeno nam je da će vršiti mobilizaciju, jer smo mi ‘loši Srbi’”, prisjetio se svjedok.

Po dolasku “Mića” u Teslić, pripadnici Vojne policije su, kako je naveo svjedok, postrojeni ispred škole u Pribiniću te im je rečeno da je Ljubiša Petričević komandant Teslićke srpske brigade, zadužen za odbranu grada, a Ranko Šljuka imenovan je za komandira Vojne policije.

Svjedok je naveo da su “Miće” preuzele komandu brigade, te da je čuo kako su preuzele i Stanicu javne bezbjednosti (SJB) i zgradu Opštine.

On je izjavio kako su “Miće” uvele policijski sat u Tesliću, te da je svim građanima naređeno da spuste roletne tokom dana.

S dolaskom ove jedinice u Teslić, kako je ispričao svjedok, počela su privođenja imućnijih Bošnjaka i Hrvata.

“Oni su znali ko je imućan, i te ljude su ucjenjivali da im daju novac za slobodu”, kazao je svjedok te dodao kako su “Miće” formirale zatvor u Pribiniću.

Stojanović je rekao kako je on sa svojim vodom Vojne policije radio na obezbjeđenju grada, te da su učestvovali u izvođenju srpskog stanovništva iz Maglaja.

Svjedok je naveo kako je početkom juna 1992. godine bio iznad sela Stenjak kada su, po naredbi komande, pripadnici “Mića” ušli u selo i razoružali bošnjačko stanovništvo.

Kako je ispričao, nakon nekoliko dana Bošnjaci iz sela Rankovići pucali su na mještovitu patrolu izviđača i policije, te je došla naredba da se selo stavi pod blokadu, koja je trajala četiri dana.

“Tada je jedan srpski vojnik, zvali su ga ‘Kejt’, zarobljen, čuli smo njegove krike noću”, kazao je svjedok, dodavši da je nakon toga i ovo selo razoružano, a da on potom odlazi u selo Đulići.

Ispričao je kako je čuo da je jedan od pripadnika “Mića” silovao suprugu jednog srpskog vojnika, te je počela priprema za njihovo hapšenje.

Potom je uslijedilo hapšenje “Mića”, gdje je od svjedoka traženo da bude lojalan grupi koja priprema hapšenje, te da se njegovi pripadnici ne protive tome, odnosno ne štite “Miće”, što je, kako je naveo svjedok, i uradio.

“‘Miće’ su uhapšene i prebačene u Banjaluku, a pod misterioznim okolnostima su pušteni”, rekao je svjedok.

Kuzmanoviću se sudi skupa s Predragom Markočevićem i Marinkom Đukićem za progon bošnjačkog i hrvatskog stanovništva s područja Teslića – ubistvima, zatvaranjem, mučenjem i drugim nečovječnim djelima. Prema optužnici, Kuzmanović je bio načelnik SJB-a u Tesliću, Markočević komandir, a Đukić šef krim-službe.

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok je naveo da je hapšenje “Mića” uslijedilo kada su se stekli uslovi za to, te da je čuo da su nakon njihovog hapšenja Kuzmanović, Markočević i Đukić napustili svoje pozicije i pridružili se vojsci.

Nastavak suđenja zakazan je za 6. februar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao