Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Prema optužnici koju je objavilo Tužilaštvo BiH, Vidović, nekadašnji de facto komandir Interventog voda Prve ilijaške lakojurišne brigade Vojske Republike Srpske (VRS) i Vujović, nekadašnji pripadnik tog voda, terete se da su 5. juna 1992. godine, zajedno sa drugim osobama, izvršili napad na civilno stanovništvo bošnjačke nacionalnosti u Lješevu, tokom kojeg su paljene kuće i hapšeni civili.

Također se navodi da su Vidović i Vujović sa drugim pripadnicima Interventnog voda izvršili ubistva civila, te teško ranili dvije osobe, kao i da su u ostalom dijelu Lješeva uhapsili sve nesrpsko stanovništvo koje su zatekli – ne manje od 100 muškaraca, žena i djece – koji su potom sprovedeni i zatočeni u logor u Podlugovima.

Oni se terete za zločin protiv čovječnosti, odnosno da su, kao saizvršioci, vršili progon nesrpskog civilnog stanovništva –ubistvima, zatvaranjem i prisilnim preseljenjem.

Kada je podignuta optužnica protiv Vidovića i Vujovića iz Državnog tužilaštva za Balkansku istraživačku mrežu BiH (BIRN BiH) potvrđeno je da obojica imaju prebivalište u Srbiji, odnosno da su tamo nastanjeni.

Prema ranijem saopćenju Tužilaštva, u Lješevu je tog dana ubijeno 20 civila, a za ova krivična djela trenutno se pred Sudom BiH sudi Ranku Draškiću i Savi Manojloviću, bivšim pripadnicima Interventnog voda Teritorijalne odbrane Srpske općine Ilijaš, kasnije Ilijaške brigade VRS-a.

Suđenje u ovom predmetu počelo je 16. marta ove godine, a ranije ovog mjeseca je Tužilaštvo okončalo svoj dokazni postupak.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović