Petak, 16 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Šerif Patković. Foto: N1

Prije samog izjašnjenja o krivinji, optuženi Patković je zatražio isključenje javnosti iz ovog postupka, objašnjavajući kako mu je ranije nanesena šteta izvještavanjem pojedinih medija.

“Samim podizanjem optužnice i potvrđivanjem pred Sudom meni je načinjena lična šteta, iznošenjem kvalifikacija u medijima koje nisu tačne. To se radilo u trenutku kada su se formirale liste, ja sam javna ličnost, formirale su se liste za državne izbore i ja sam zbog takvog odnosa, onog što sam bio izložen u ovom predmetu, sâm povukao svoju kandidaturu za prethodne izbore za državni parlament BiH, odnosno zamrznuo svoj javni dio”, kazao je Patković navodeći ratne zasluge i svoj invaliditet kao dodatni razlog za isključenje javnosti.

Tužilac Feđa Fejzagić rekao je kako smatra da su izneseni razlozi prvooptuženog za suđenje bez prisustva javnosti na ovom ročištu evidentno neosnovani.

Po saslušanju ovih obrazloženja, sutkinja Amra Hodžić-Zećo je odbila zahtjev optuženog, nakon čega su se optuženi Patković i Šehović izjasnili da nisu krivi za djela koja im se stavljaju na teret.

Kako je ranije navedeno iz Tužilaštva Kantona Sarajevo, Seno Šehović se tereti da je od boračkog novca nezakonito kupio, a Šerif Patković da je koristio automobil u vrijednosti od 84.778,59 konvertibilnih maraka (KM).

Prema optužnici, oni se terete da su od juna 2016. do oktobra 2018. godine, bez saglasnosti Vlade Federacije BiH kao osnivača Fondacije, te bez znanja i neophodne odluke Upravnog odbora, kupili automobil Volkswagen Tiguan i to novcem s računa Fondacije, koji je namijenjen za pomoć boračkoj populaciji u Federaciji.

Šehović je s firmom “Porsche Leasing” Sarajevo zaključio Ugovor o finansijskom lizingu o kupovini automobila koji je plaćen s bankovnih računa Fondacije u iznosu od 84.778,59 KM. Nakon zaključenja ugovora, automobil je predao Patkoviću, koji ga je koristio bez sačinjavanja putnih naloga, i bez bilo kakvih ograničenja.

Postupajući tužilac je u optužnici zatražio od Suda da optuženi nadoknade štetu koju su pričinili Fondaciji. Za glavni pretres predloženo je Sudu saslušanje sedam svjedoka, dva vještaka i izvođenje više od 150 materijalnih dokaza.

Termin početka suđenja će biti poznat naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Posebni odjel za korupciju, organizirani i međukantonalni kriminal (POSKOK). Foto: Detektor
Potvrđena optužnica za zloupotrebe pri nabavci medicinske opreme u Tuzli
Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Vrhovnog suda Federacije BiH (POSKOK) potvrdio je optužnicu protiv četiri osobe i jednog pravnog lica zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja pri nabavci medicinske opreme.
Aleksandar Knjeginjić Foto: Facebook
Bez odluke za peticiju protiv “Dana bijelih traka”, povratnici u Prijedor razočarani
Pet mjeseci nakon zaprimljene dvije krivične prijave protiv Aleksandra Knjeginjića, ranije osuđenog za zločine u Prijedoru, od kojih se jedna odnosi na organizovanje peticije protiv Dana bijelih traka u ovom gradu, Državno tužilaštvo još nije donijelo odluke, što za žrtve i povratnike predstavlja razočarenje i osjećaj nezaštićenosti.
Novi amandmani na Prijedlog zakona o VSTV-u
Potvrđena optužnica za zločine u Muzičkoj školi u Zenici