Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Žujo je objasnio u Sudu Bosne i Hercegovine da je svjedok pod pseudonimom A-1 imao tri prostrelne rane, i to jednu na lijevoj strani grudnog koša, drugu na lijevom dijelu stražnjice te treću na stopalu desne noge.

Prema njegovom mišljenju te medicinskim nalazima, svjedoku su nanesene teške tjelesne povrede, opasne po život.

“Povrede su nanesene s tri projektila ispaljena iz vatrenog oružja”, rekao je Žujo.

On je predstavio i nalaz i mišljenje koje je radio s doktorom Ilijasom Dobračom, a u vezi sa ekshumacijom i obdukcijom 20 tijela nađenih u masovnoj grobnici u Lješevu 1996. godine.

Prema nalazu vještaka, sva tijela su imala povrede nanesene upotrebom vatrenog oružja, što je izazvalo krvarenja, pri čemu je nastupila nasilna smrt.

Draškić i Manojlović su optuženi da su, u svojstvu pripadnika Interventnog voda TO-a Srpske opštine Ilijaš, kasnije Ilijaške brigade Vojske Srpske Republike, 5. juna učestvovali u napadu na Lješevo i ubistvima 20 civila. Dodaje se da je oko 100 muškaraca, žena i djece odvedeno u Podlugove.

Svjedok Državnog tužilaštva Božidar Savić bio je od 20. juna 1992. godine u Ilijaškoj lakoj pješadijskoj brigadi, a od 1. jula je postavljen za načelnika štaba brigade, kada počinje, kako je rekao, transformacija ove brigade u Ilijašku pješadijsku i Ilijašku laku brigadu.

Na pitanje tužitelja Adisa Nuspahića da li je bilo još nekih jedinica, svjedok je kazao da su postojali Marinkov vod, Vaskov vod, a da su se obojica prezivala Vidović.

Svjedok je naveo kako je Draškića upoznao u julu 1992. godine, kada se radila transformacija jedinice, dok je Manojlovića poznavao odranije, jer su išli zajedno u školu, te da je on bio u Marinkovom vodu.

Drugi svjedok Tužilaštva BiH Senad Nevaljalović živio je s porodicom u naselju Kadirići na području opštine Ilijaš.

Kako je ispričao, 9. juna 1992. godine pripadnici srpske vojske, među kojima je prepoznao Draškića, Mirka Popića, Marinka Vidovića i Vitu, došli su u njegovo selo te vojno sposobne muškarce pohapsili i odveli u osnovnu školu..

“Nas je vojska sačekala kod malog podvožnjaka s kamionom i tu su nas pohapsili”, rekao je svjedok.

On je naveo kako je Draškića znao odranije, jer su radili u Željezari, te da su se Draškić i Vidović za sve pitali u Kadirićima kada je napadnuto ovo selo.

Nastavak suđenja zakazan je za 30. novembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao