Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Gradilište hidroelektrane u Buk Bijeloj. Foto: BIRN BiH

Emza Fazlić, glasnogovornica INO-a BiH, kazala je za BIRN Bosne i Hercegovine da su posmrtne ostatke pronašli radnici koji na ovom lokalitetu izvode radove na izgradnji hidroelektrane.

“Skeletni ostaci su sasvim slučajno pronađeni, kada je bager zakačio kosti. Istražitelj Instituta za nestale osobe odmah je upućen na ovo mjesto da provjeri ove navode i vidi o čemu je tačno riječ, nakon čega će biti poznato više detalja”, pojasnila je Fazlić za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Prema prvim informacijama, pronađena je vilica, najvjerovatnije ljudskog porijekla, nakon čega je policija pozvana na ovaj lokalitet, kako bi on bio obezbijeđen sve do dolaska istražitelja INO-a BiH.

Midheta Kaloper-Oruli, predstavnica Udruženja žrtava rata “Foča 92-95”, čiji članovi su 2021. godine na ovom lokalitetu obilježili Međunarodni dan nestalih osoba, najavila je posjetu sutra ovom terenu.

Prema podacima INO-a BiH, u Buk Bijeloj su tokom 2006. godine pronađeni posmrtni ostaci 43 žrtve, kada su na ovom lokalitetu vršene istražne radnje. U maju 2021. godine na istoj lokaciji položen je kamen temeljac za izgradnju hidroelektrane, koju zajedno grade Srbija i Republika Srpska. Izgradnja je počela unatoč svim naporima Udruženja žrtava “Foča 92-95” da taj projekt bude zaustavljen sve dok ne bude izvršeno detaljno ispitivanje terena, jer postoje osnovane sumnje da se na lokalitetu Buk Bijela nalazi još posmrtnih ostataka prisilno nestalih osoba.

Na području Foče se još uvijek traga za posmrtnim ostacima više od 600 osoba, od ukupno više od 7.000 nestalih za kojima u BiH još uvijek traje potraga.

 

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović