Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Hadžić Džemal i ostali. Foto: Sud BiH

Suvad Hido je kazao da je 23. maja 1992. sa pripadnicima TO-a iz Kaknja otišao u Brezu, gdje su imali obuku, a potom držali straže na Vlahinjama.

On je rekao da im je komandir voda bio Tufo Teufik, a komandant Džemal Hadžić.

“Došao je komandir voda Tufo i rekao da naš vod ide na Čemerno… Treba uništiti haubice koje bacaju granate po Brezi”, prisjetio se Hido.

Ispričao je da su prenoćili u selu Korita, a noću krenuli prema Čemernom. Naveo je da su, osim komandira Tufe, krenuli pripadnici TO-a iz Kaknja – Senad, Haris, Benjamin, Muriz i Salih Sikira, Džemal i Sedin Smolo, Akif Ćosić, te Rahman Kovač. Dodao je da su s njima bili i “mještani Korita” i “momci iz Breze”.

“Pred zoru smo došli na Čemerno kad je zapucalo… s desne strane mitraljez”, kazao je Hido.

Dodao je da je krenuo s nekima prema haubicama, ali kako ne zna gdje su drugi otišli. Naveo je da je na njih zapucano iz štale.

“Kad se pošlo pucati na štalu, Tufo je došao i bacio bombu u štalu… Vratila se i on je ranjen”, ispričao je svjedok.

Kazao je da su haubice gurnuli u provaliju, a da je potom, s nekoliko vojnika, odnio tijelo poginulog Kovača u Mahmutovića Rijeku.

Kad su se vratili u Brezu, kako je dodao, Hadžić im je čestitao na uspješnom zadatku. Odbrane Hadžića i Turudića kazale su da nemaju pitanja za svjedoka, navodeći kako je njegov iskaz korektan i pokazuje da je cilj akcije bio uništenje haubica.

Tužilaštvo BiH tereti bivše pripadnike TO-a, te aktivnog i rezervnog sastava policije – Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića i Nehrua Ganića – da su u junu 1992. godine učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP) u selu Čemerno.

Optuženi su da su 10. juna 1992. izvršili napad na Čemerno – pucanjem, bacanjem bombi, mučenjima i paljenjem imovine, što je za rezultat imalo smrt 30 osoba srpske nacionalnosti.

Vjekoslav Jurić posvjedočio je da je bio policajac u Srednjem dok srpske snage nisu preuzele vlast. Jurić je rekao da je sa nekolicinom kolega, među kojima je bio i Enes Durak, formirao policijsko odjeljenje u Ljubini i da su držali punkt.

Za akciju u Čemernom, kako je rekao, čuo je poslije nekoliko dana i da je uništena artiljerija.

Jurić je rekao da su na punktu tražili dobrovoljce za odbranu od napada u Koritima i kako misli da je Durak bio među onima koji su se javili. Branilac Ifet Feraget prigovarao je da odbrana u Koritima nema veze s Čemernim, a tužilac Vladimir Simović je tvrdio da se to odnosi na isti događaj.

Suđenje se nastavlja 27. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao