Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Boris Malagurski. Foto: N1

Peticijom koju je pokrenuo Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK), u Njemačkoj, Švicarskoj, Austriji, Belgiji i Holandiji pokušava se spriječiti premijera filma Borisa Malagurskog “Republika Srpska: Borba za slobodu”. Peticiju je do sada potpisalo 15.000 ljudi.

Iz IGK-a kažu da film “negira genocid u Bosni, kao i zakone i presude međunarodnih sudova i Ujedinjenih nacija”.

“Planirano prikazivanje filma je ogromna greška jer sadržaj filma pokušava izjednačiti žrtve genocida i zločince revidiranjem historijskih, naučnih i pravosudnih činjenica o genocidu u Bosni i Hercegovini”, navodi IGK.

Dio filma, za koji se tvrdi da prikazuje “priču o viševjekovnoj borbi srpskog naroda”, snimljen je u Memorijalnom centru Srebrenica, što je naljutilo porodice žrtava genocida nad Bošnjacima počinjenog 1995. godine.

Trejler filma, koji je prikazan u javnosti, glorifikuje uspostavljanje entiteta Republika Srpska tokom rata u BiH 1992.–1995. godine kao borbu protiv ‘ropstva’ i ‘borbu za slobodu’, ističu iz Instituta.

Malagurski, koji je radio kao urednik i voditelj nekoliko TV emisija, te bio dopisnik kanala RT, koji ima podršku ruske države, na Twitteru je napisao da “najglasniji protivnici mog predstojećeg filma ‘Republika Srpska: Borba za slobodu’, nisu ga pogledali”.

“Zašto se neki ljudi slijepo upuštaju u kampanju za zabranu filma zbog navodnih tvrdnji koje on, jednostavno, ne iznosi?”, pita on.

Prema pisanju medija, Grad Banja Luka podržao je produkciju filma sa 30.000 maraka (oko 15.000 eura), dok su ostala sredstva pribavljena donacijama.

Ove sedmice je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić pisala gradonačelniku Salzburga Haraldu Preuneru, pozivajući ga da otkaže planiranu premijeru filma u ovom austrijskom gradu.

“Želim vas zamoliti da zabranite premijeru filma ‘Republika Srpska: Borba za slobodu’ u svom gradu. Ovaj film nije umjetnost nego propaganda koja iskrivljuje činjenice i glorifikuje ideologije koje su uzrokovale podjelu naše zemlje, genocid i brojne ratne zločine”, napisala je Karić Preuneru.

Do sada su otkazane četiri projekcije – u Dusseldorfu u Njemačkoj, Bruxellesu i Antwerpenu u Belgiji i Klagenfurtu u Austriji. Svjetska premijera ovog filma održana je 1. oktobra u Banjoj Luci.

Malagurski je u Srbiji dobro poznat po svojoj kampanji kojom želi spriječiti pridruživanje Kosova UNESCO-u. U svojim javnim istupima Kosovo često spominje kao dio Srbije.

Najčitanije
Saznajte više
Illustracija: Sanja Pantić/BIRN
Kosovski bluz deradikalizacije: Hvatanje koraka s povratnicima iz Islamske države
Za jednu malu zemlju, Kosovo je poslalo mnogo građana u kalifat. Preživjeli su se vratili u zatvore, programe reintegracije i prepirke oko marama u učionicama.
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva