Petak, 18 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Velagići. Foto: BIRN BiH 

Krčmar, Račić, Bajić, Nikola Ćuk i Nikola Ćuk su se početkom marta trebali pred Sudom BiH izjasniti o krivnji, no tada nisu došli na ročište.

Tužilaštvo BiH je u junu ove godine uputilo prijedlog Sudu za raspisivanje potjernice za njima, o čemu je izvijestio BIRN BiH, ali kako pojašnjavaju iz ove institucije, u međuvremenu je predmet ustupljen Srbiji.

“U toku postupka postojao je prijedlog za određivanje pritvora i raspisivanje potjernice, a kako je u međuvremenu predmet proslijeđen, potjernica nije raspisana”, pojašnjavaju iz Državnog suda.

Njih petorica su ranije bili optuženi s Boškom Unčaninom, Draganom Despotom i Marinkom Miljevićem, ali je u odnosu na ovu trojicu postupak odvojen, te im je suđenje počelo početkom septembra ove godine.

Sud BiH je optužnicu za zločin u Velagićima potvrdio početkom decembra 2020. godine.

Prema optužnici koju je ranije pročitao tužilac Ahmed Mešić, stanovnici iz Vojića, Hasića, Nezića, Hadžića i drugih zaselaka Velagića, 1. juna 1992. krenuli su – sa bijelom zastavom – a na punktu u Velagićima zaustavili su ih Unčanin, Miljević, Despot, Ilija Krčmar, Svetislav Račić, Željko Bajić, Nikola Ćuk (rođen 1967.) i Nikola Ćuk (rođen 1966.) i drugi vojnici, te ih zatvorili u staru zgradu Osnovne škole “Radenko Vojić”.

“U kasnim večernjim satima je zatočenim civilima naređeno da izađu ispred škole, te u namjeri da ih liše života, postrojili su ih u dva reda, a optuženi i ostali vojnici su stajali u polukrugu te otvorili vatru iz automatskog oružja i tom prilikom ubili najmanje 78 civila. Nakon toga su tijela prevezena kamionom, odakle su kasnije ekshumirana iz masovne grobnice Lanište 2”, naveo je tužilac.

Najčitanije
Saznajte više
Slavko Perić od BiH traži blizu 23.000 maraka za naknadu materijalne štete
Slavko Perić, pravomoćno oslobođen optužbi za zločine na području Zvornika, u djelimično ponovljenom postupku traži od Bosne i Hercegovine da mu isplati naknadu materijalne štete.
Bivšem blagajniku BHANSA-e pet godina zatvora za pronevjeru u službi
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Dejana Pudara, bivšeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), na pet godina zatvora zbog pronevjere u službi.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima
Zijad Mutap traži naknadu štete od 46.000 KM