Srijeda, 4 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Postavka na Trgu Krajine je dio aktivnosti kojim Transparency International obilježava 28. septembar, Međunarodni dan slobode pristupa informacijama. Na panoima su objavljeni brojni slučajevi za koje javnost još uvijek nije dobila odgovor, objasnili su iz Transparencyja.

Koordinator projekta Damjan Ožegović je rekao da službenici koji su zaduženi za pristup javnim informacijama koriste svakakve odgovore, od onih da im “unutrašnji glasovi ne dozvoljavaju pristup informacijama”, kao i da se “plaše paraobavještajnih službi”.

“Prema našim istraživanjima koje vodimo iz godine u godinu, oko 50 posto javnih institucija ne odgovara na vrijeme”, kazao je on i dodao da se i dugački rokovi od 15 dana za odgovor na poštuju.

“Drugi problem jeste što je oko 30 posto odbijajućih odgovora. Do informacija se sporo i teško dolazi, a institucije ih, posebno za informacije koje se odnose na budžetska davanja, zaista slabo daju”, rekao je Ožegović.

On je objasnio da ne dolazi do promjena u trendovima ni sa promjenama stranaka u vlasti, ali da je jedini pozitivni primjer bio u Kantonu Sarajevo (KS), gdje su otvorene velike baze podataka. Ali i tu dolazi do određenih poteškoća, zato što službenici ne odobravaju informacije, naveo je on.

Podsjetio je i na neke aktuelne slučajeve gdje su im odbijeni zahtjevi za pristup informacijama.

“Možda je najzanimljiviji, a javnosti poznat slučaj, gdje smo tražili kopiju ugovora o kupoprodaji robne kuće ‘Boska’ u Banjaluci, međutim odgovor je bio da je taj ugovor izgubljen”, kazao je Ožegović.

Izložba će na Trgu Krajine biti postavljena do 23. septembra. Iz Transparency Internationala su rekli da je njen cilj podizanje svijesti o značaju transparentnosti u radu institucija.


Izložba Transparency Internationala u Banjaluci. Foto: BIRN BiH


Izložba Transparency Internationala u Banjaluci. Foto: BIRN BiH

Najčitanije
Saznajte više
Zbog kašnjenja u izradi odluke pokrenut postupak protiv sutkinje iz Banje Luke
Za kraj aprila je zakazana glavna rasprava protiv Biljane Vučetić, sutkinje Osnovnog suda u Banjoj Luci koja se disciplinskom tužbom tereti da je neopravdano kasnila po zahtjevu za izuzeće u predmetu koji je vodila, kao i da je prekršila princip Etičkog kodeksa sudija, što je dovelo do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa, rečeno je na pripremnom ročištu.
Disciplinski postupak protiv sudije iz Višegrada zbog nedostavljanja izvještaja o imovini
Ured disciplinskog tužioca podnio je disciplinsku tužbu protiv Sandra Nalića, sudije Osnovnog suda u Višegradu, zbog kršenja odredbi Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću o dostavljanju izvještaja o imovini i interesima, rečeno je na pripremnom ročištu.
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Zenici
BiH meta kineskih hakera, objavio Google