Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Dragan Radetić ispred Osnovnog suda u Banjaluci. Foto: BIRN BiH.

Predsjedavajući Vijeća, sudija Dalibor Kordić, rekao je da je izmjenama Zakona o krivičnom postupku određeno da se, ako je spriječen bar jedan član Vijeća, pretres mora odgoditi, te kako smatra da se na taj način blokira rad pravosuđa.

On je dodao i kako je telefonskim putem već obavijestio Radetića da danas neće biti održano glavno ročište, ali da nije imao kontakt oštećene strane – porodice Ćorić, pa ih nije mogao obavijestiti o odgodi.

Posljednje ročište u ovom predmetu održano je sredinom jula. Danas je trebalo biti nastavljeno iznošenje završnih riječi Odbrane, koje su napisane na više od 100 strana.

Dragana Radetića optužnica tereti da je, kao advokat i punomoćnik Josipa Ćorića iz Prijedora, prodao imovinu oštećenog vrijednu 160.000 konvertibilnih maraka (KM) i od njega uzeo još 120.000 KM.

Radetić je 2015. godine osuđen na dvije i po godine zatvora zbog ovog djela u predmetu koji je protiv njega vođen u Okružnom sudu u Banjaluci. Tom presudom je, na tri mjeseca zatvora, osuđena Radetićeva punica Jelena Đenadija, na čije ime je optuženi prepisao Ćorićevu imovinu.

Ovu presudu je ukinuo Vrhovni sud Republike Srpske, koji je u odluci naveo da postupak nije trebalo voditi Republičko javno tužilaštvo, već Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci, pa je predmet vraćen na novo suđenje Osnovnom sudu u Banjaluci.

Suđenje Radetiću će biti nastavljeno 20. oktobra, kada će Odbrana nastaviti sa iznošenjem završnih riječi.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.