Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predrag Bastah
Predrag Bastah. Foto: Sud BiH

U martu ove godine Bastah je, kao pripadnik rezervnog sastava Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), nepravosnažnom presudom proglašen krivim za zločine protiv čovječnosti počinjene na području Vlasenice.

Prema ovoj presudi, Bastah je u periodu od 21. aprila do kraja septembra 1992. učestvovao u ubistvu 34 civila bošnjačke nacionalnosti tako što je, uz prijetnju puškom, usmjeravao civile na mjesto gdje su ubijeni.

Navedeno je da je Bastah obezbjeđivao mjesto strijeljanja, da nije sam poduzeo radnje likvidacije, već je učestvovao kao saizvršilac.

Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Bastaha na 20 godina zatvora te mu je izrečena jedinstvena zatvorska kazna od 35 godina.

Istog dana, pred Sudom BiH planirano je iznošenje završnih riječi Odbrana Radojice Ristića i Miodraga Mitrašinovića, optuženih za ubistvo 20 putnika u Višegradu, otetih 27. februara 1993. godine iz voza u Štrpcima.

Zajedno s njima, za ove zločine optuženi su Luka Dragičević, Obrad i Novak Poluga, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović i Petko Inđić.

Naredne sedmice pred Sudom BiH nastavit će se suđenja za zločine počinjene u Kalinoviku, Varešu, Bijeljini, Kotor-Varoši, te Zvorniku i Prijedoru.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.