Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predrag BastahPredrag Bastah. Foto: Sud BiH

Bastahov branilac Milan Romanić je rekao za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) da je uložio žalbu na presudu zbog povrede odredaba krivičnog postupka i Krivičnog zakona. Potvrdio je da je zakazano ročište po žalbi za 2. septembar.

“Pošto je optuženi slabog zdravstvenog stanja, treba ići na neku operaciju srca, tražit ćemo odgodu, čekamo tu kontrolu da se obavi u Banjoj Luci”, kazao je Romanić, dodavši da je zaprimio odgovor na žalbu Tužilaštva Bosne i Hercegovine.

Državni sud je u martu Bastaha proglasio krivim za zločine protiv čovječnosti počinjene na području Vlasenice.

Tokom izricanja presude, predsjedavajući Sudskog vijeća Zoran Božić je rekao da je Bastah, u razdoblju od 21. aprila 1992. do kraja septembra iste godine, sudjelovao u lišenju života 34 civila bošnjačke nacionalnosti tako što je, uz prijetnju puškom, usmjeravao civile na mjesto gdje su ubijeni.

Naveo je da je iz materijalnih dokaza utvrđeno da je Bastah bio pripadnik rezervnog sastava Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) te da njegove radnje nisu bile izolovane pojave, već su se dogodile u isto vrijeme kad i široki i sistematični napad protiv civilnog bošnjačkog i ostalog nesrpskog stanovništva općine Vlasenica.

Božić je tada dodao da je Bastah obezbjeđivao mjesto strijeljanja, da nije sam poduzeo radnje likvidacije, već je sudjelovao kao suizvršilac. Navedeno je da je pri određivanju kazne u obzir uzeta brojnost žrtava, kao i njihova pripadnost istoj porodici, te da je među žrtvama bilo malodobne djece.

Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Bastaha na 20 godina zatvora te mu je izrečena jedinstvena zatvorska kazna od 35 godina.

Sudsko vijeće odbilo je dio optužbe koji se odnosio na tri osobe obuhvaćene ranijom pravomoćnom presudom za zločine u Vlasenici kojom mu je izrečena kazna zatvora u trajanju od 22 godine.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.