Vijest

Tužilaštva obustavila više od 250 istraga ratnih zločina sa „A“ liste

Sud i Tužilaštvo BiH. Foto: BIRN BiH

Tužilaštva obustavila više od 250 istraga ratnih zločina sa „A“ liste

8. Jula 2022.16:29
8. Jula 2022.16:29
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine objavilo je po prvi put statističke podatke o predmetima za ratne zločine koji sadržavaju osobe oznake „A“, među kojima se navodi da je obustavljena istraga u više od 250 takvih predmeta.

This post is also available in: English

U saopćenju Tužilaštva se navodi da je od 2004. do 2022. godine zabilježeno ukupno 814 predmeta koje je dostavilo Tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ). Iz Tužilaštva BiH navode da je odluka o obustavljanju istrage donesena za više od 250 predmeta oznake “A”, kako je MKSJ označavao predmete za koje su smatrali da postoji dovoljno dokaza za osnovanu sumnju da je osoba počinila teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava.

Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović za Balkansku istražvačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) kaže kako je ovo prvi put da je Tužilaštvo BiH izašlo sa konkretnim podacima o „A“ listi i sa konkretnim brojevim gdje se koji predmet nalazi.

„Ono što potvrđuje ono naše jer smo mi govorili da je preko 300 osoba završilo na način da je obustavljena istraga, nažalost, potvrdilo se tačnim. To su izgubljeni predmeti i bilo bi poželjno kada bi znali imena, ukoliko bi se Tužilaštvo odredilo, da vidimo o kome se radi“, kaže on.

Haško tužilaštvo je 1996. pokrenulo program “Pravila puta” prema kojem su, između ostalog, lokalni tužioci bili u obavezi da dostave predmetne spise u Haag na nezavisan pregled svih lokalnih predmeta u vezi s ratnim zločinima.

Primjenjujući međunarodne standarde, kako se navodi na internet stranici MKSJ-a, osoblje Tužilaštva je pregledalo više od 1.400 predmetnih spisa koji se odnose na blizu 5.000 osumnjičenih i dalo mišljenje da li je sakupljeno dovoljno dokaza za dalje postupanje u tim predmetima.

Pozitivno mišljenje je dato za krivično gonjenje 848 osoba. Iz Tužilaštva BiH su u saopćenju objasnili da su pregledom vlastite evidencije i razmjenom podataka sa Međunarodnim mehanizmom za krivične sudove (MMKS), nasljednikom Tribunala, te izvršenim provjerama kod entitetskih i Tužilaštva Brčko distrikta, utvrdili da su pojedina lica oznake „A bila više puta evidentirana i dodjeljivane im takve oznake, pa je konačni broj 814.

Također pojašnjavu da se radi o ukupno 30 lica, od kojih su neka evidentirana i pod imenom, a kasnije pod nadimkom, ili su ista lica dva puta evidentirana na spisku pod različitim brojevima, dok se za četiri lica vrše dodatne provjere.


Murat Tahirović. Foto: BIRN BiH

Prema tabelarnom prikazu Tužilaštva BiH o osobama sa „A“ oznakom, 79 osoba sa je pravosnažno presuđeno do današnjeg dana. Od toga su 63 osuđujuće presude i 16 oslobađajućih presuda.

Podignutih optužnica protiv ovih osoba je 38 , a iz Tužilaštva napominju da se od tog broja radi o sedam ustupljenih Srbiji, šest Hrvatskoj i jedna Crnoj Gori. Protiv nedostupnih osoba 13 je optužnica.

U fazi mirovanja zbog zdravstvenog stanja je jedna optužnica, devet ih je ustupljeno tužilaštvima u BiH, dok je za jedno lice optužnica pred zakazivanje glavnog pretresa.

Tabela Tužilaštva, između ostalog, prikazuje kako su odbijene optužnice za dvije osobe, a protiv šest optuženih je obustavljen postupak – pet zbog smrti i jedan zbog bolesti.

Tužilaštvo BiH je status 118 osoba riješilo obustavom istrage, a u slučaju 50 osoba status je riješen neprovođenjem istrage.

Vršilac dužnosti glavnog tužioca Državnog tužilaštva, Milanko Kajganić, za BIRN BiH pojašnjava da Tužilaštvo još uvijek nije razmišljalo o objavi imena iz razloga što moraju voditi računa o zaštiti ličnih i tajnih podataka osoba protiv kojih su istrage obustavljene.

„Planiramo da imena svih lica dostavimo nadzornom tijelu kada bude formirano i dostavit ćemo ga stalnoj komisiji za efikasnost tužilaštava, a ako bude upita ili insisitiranja mi ćemo se konsultovati sa Agencijom za zaštitu ličnih podataka. Tako da, što se tiče Tužilaštva, nemamo apsolutno nikakav problem da objavimo imena, međutim, moramo vidjeti da takvim postupanjem ne narušimo prava konkretno određenih lica“, kaže on.

Prema tabeli, u Državnom tužilaštvu se istraga vodi za 93 osobe, a 57 njih je u fazi prijave.

Zaključno sa današnjim danom, iz Tužilaštva su saopćili da se u radu nalazi 62 predmeta sa 150 lica sa oznakom „A“, koji imaju prioritet u postupanju, shodno odredbama Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina i Aneksa B, te Obaveznog uputstva glavnog tužioca Tužilaštva BiH.


Milanko Kajganić, vršilac dužnosti glavnog tužioca Tužilaštva BiH. Foto: BIRN BiH

Tužilaštvo je objavilo i tabelarni prikaz za ustupljeno vođenje postupka za “A” lica iz Tužilaštva BiH u entitetska tužilaštva i Tužilaštvo Brčko distrikta, prema kojem se radi o 342 osobe.

Status 135 osoba riješen je obustavom istrage, a u odonosu na četiri je donesena odluka za neprovođenje istrage.

Prema tabeli, 155 osoba je pravosnažno presuđeno. Osuđujućih presuda je 108, od toga je jedno presuđeno Hrvatskoj, od jednog je odustalo Tužilaštvo od optužnice u ponovljenom postupku, a jedna je odbijajuća presuda. Oslobađajućih presuda je 44, a za jednu osobu vrše se provjere odluke.

Optužnice, prema ovom tabelarnom prikazu, podignute su protiv 12 osoba – od toga pet ih je ustupljeno Srbiji i četiri Hrvatskoj. Za jednu osobu se navodi da je nedostupna, za jednu je sud obustavio postupak zbog smrti, a jedna optužnica je potvrđena u 2021. godini.

Devet osoba je, prema obje tabele, preminulo prije procesuiranja. Tahirović smatra da je zabrinjavajući broj da u odnosu na više od 300 osoba je obustavljena ili nije ni provedena istraga.

„To je veliki broj u odnosu na 814 osoba. Ako uzmemo da je za 307 osoba obustavljena istraga ili nije ni provođena, to je oko 40 posto od ukupnog broja sa ‘A’ liste, što je pomalo zabrinjavajuće i mi ćemo morati u nekom narednom periodu da razgovaramo i sa predstavnicima Rezidualnog  mehanizma, ali i sa ljudima u Tužilaštvu da vidimo koji su razlozi da je za ovoliki broj osoba sa „A“ liste obustavljena istraga“, kaže on.

Misija OSCE-a u BiH i udruženja žrtava godinama su pozivali Tužilaštvo BiH da objavi podatke o procesuiranju ovih predmeta. Britanska sutkinja Joanna Korner, nekadašnja viša tužiteljica MKSJ-a je u svom izvještaju o napretku “Unapređenje procesuiranja predmeta ratnih zločina na državnom nivou u BiH”, 2020. godine pozvala tadašnju glavnu državnu tužiteljicu Gordanu Tadić da prikupi informacije, ustupi ih javnosti i redovno izvještava o napretku.

Tahirović kaže da je za statističke podatke prvi put saznao iz medija, te ističe kako je Udruženje u više navrata tražilo ove podatke od Tužilaštva, ali ih nije dobilo.

„Nemamo nekih pohvalnih rezultata, ali je pohvalno da je Tužilaštvo izašlosa nekim konkretnim brojevima“, zaključuje on.

Lamija Grebo


This post is also available in: English