Ponedjeljak, 21 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Okrugli sto o trgovini ljudima i terorizmu. Foto: BIRN BiH

“Važno je razgovarati o vezi između trgovine ljudima i terorizma i načinima na koje terorističke skupine iskorištavaju trgovinu ljudima, što je prilično zanemaren problem”, kazala je Rebecca Agule, pravna savjetnica Odjela za vladavinu prava OSCE-a u BiH.

Ona je rekla kako ova organizacija od 2003. godine sarađuje sa lokalnim partnerima i institucijama na poboljšanju odgovora na ozbiljne prijetnje.

Tarana Bagirova iz Ureda posebne predstavnice OSCE-a i koordinatorice za borbu protiv trgovine ljudima navela je kako su prisila i prevara u procesu regrutovanja sličnost između trgovaca ljudima i terorističkih organizacija, što je pokazalo istraživanje urađeno prošle godine.

“Analizirali smo i regulatorni okvir koji vrijedi za ovu oblast i 60 predmeta koje je OSCE pratio i u zaključku donijeli preporuke koje podrazumijevaju prevenciju, zaštitu, procesuiranje i partnerstvo”, rekla je Bagirova.

Ona je kazala kako je svrha trgovine ljudima i terorizma iskorištavanje osoba za stjecanje profita, pri čemu se u procesu regrutacije odraslih i djece pronalaze sličnosti.

Valiant Richey, specijalni predstavnik i koordinator za borbu protiv trgovine ljudima, u svom obraćanju naveo je kako je potrebno osigurati da se žrtve trgovine ljudima tretiraju kao takve, a da se zločini trgovine koji su počinile terorističke organizacije adekvatno tretiraju.

“Jedan od ciljeva je prekinuti šutnju i identificirati žrtve kojima je potrebna pomoć”, kazao je Richey.

Tokom Okruglog stola u organizaciji Ureda specijalnog predstavnika OSCE-a i koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima i Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini iskazana je potreba za saradnjom stručnjaka koji se bore protiv terorizma i trgovine ljudima u BiH, koji bi omogućili da osobe koje su iskoristile terorističke organizacije budu identificirane, a njihova prava zaštićena.

Naglašeno je kako postoje određeni mehanizmi za zaštitu ljudskih prava koji su korišteni kod rehabilitacije i reintegracije djece i žena koji su se vratili sa stranih ratišta.

U prvoj grupi koja je organizovano u decembru 2019. godine stigla iz Sirije u BiH bilo je sedam muškaraca, šest žena i 12 djece.

Maya Foa, izvršna kodirektorica Nevladine organizacije “Reprieve” iz Ujedinjenog Kraljevstva, navela je kako je istraživanje koje je provela ova organizacija pokazalo kako je većina britanskih žena zatočenih u kampovima u Siriji žrtva trgovine ljudima.

Foa je rekla kako su to pokazali intervjui obavljeni sa stotinama osoba koje borave u kampovima u Siriji, kojima imaju pristup.

“Iz intervjua znamo i da su i muškarci i dječaci bili žrtve trgovine ljudima”, kazala je ona, navodeći kako je takozvana Islamska država koristila sofisticirane tehnologije privlačenja ranjivih osoba.

 

Najčitanije
Saznajte više
Simbad Bajrektarević (desno) sa braniocem Omarom Mehmedbašićem (lijevo) ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Simbad Bajrektarević: Suđenje odloženo zbog nepojavljivanja optuženog i branioca
Sud Bosne i Hercegovine odložio je ročište protiv Simbada Bajrektarevića zvanog Bambi, optuženog za terorizam, jer on i Omar Mehmedbašić, njegov branilac, nisu pristupili.
Sud u Podgorici osudio Slobodana Pekovića na 20 godina zbog zločina u Foči
Viši sud u Podgorici osudio je danas Slobodana Pekovića na 20 godina zatvora zbog zločina počinjenih 1992. na području Foče, potvrđeno je za Detektor iz ovog suda.
U ponedjeljak izricanje presude za zločine u Rogatici