Ponedjeljak, 28 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Okružni sud u Banjoj Luci. Foto: BIRN BiH

Prema riječima tužiteljice Sanje Tadić Vlaisavljević, Gajić će, zbog priznanja i saradnje sa Tužilaštvom u ovom predmetu, dobiti kaznu od deset mjeseci zatvora uz plaćanje troškova postupka od 500 konvertibilnih maraka (KM), kao i eventualnog paušala.

Gajića je Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala Republičkog javnog tužilaštva optužilo ove godine da je počinio krivično djelo “nesavjestan rad u službi u vezi sa nabavkom medicinske opreme tokom trajanja pandemije koronavirusa”.

Optužnica tereti Gajića da je, kao direktor ove zdravstvene ustanove, u okolnostima proglašene vanredne epidemiološke situacije za teritoriju Republike Srpske, proveo javnu nabavku zaštitnih odijela i maski za potrebe bolnice i JU “Dom za starija lica Doboj” pregovaračkim postupkom bez objave obavještenja o nabavci.

“Gajić je ugovor o nabavi zaštitnih odijela i maski zaključio sa pravnim licem ‘Travel for fun’ d.o.o Banja Luka, koji nije ispunjavao kvalifikacione uslove za učešće u predmetnoj nabavci u pogledu sposobnosti za obavljanje profesionalne djelatnosti”, navelo je Tužilaštvo ranije.

Čitajući optužnicu, Vlaisavljevićeva je navela da je Gajić bio dužan da poništi cijeli postupak, kao i da izvrši kontrolu dostavljene robe, jer je umjesto ugovorene medicinske opreme isporučena nemedicinska. Kako je rekla, vrijednost nabavke je bila oko 117.000 KM, to jest 136.918 KM sa PDV-om, te da je u ovoj nabavci Grad Doboj oštećen za više od 80.000 KM.

Vlaisavljevićeva je dodala i da je kontaktirala sa oštećenim, te da je tu došlo do neobične situacije jer je Grad Doboj, putem Pravobranilaštva RS-a, prvo podnio prijedlog za ostvarivanje imovinsko-pravnog zahtjeva za naknadu štete, a poslije par dana poslao novi dopis kojim povlači taj zahtjev. Navela je da, iako je za pomenuto djelo zaprijećena kazna zatvora od jedne do osam godina, Gajić je priznanjem u ranoj fazi doveo do ekonomičnosti samog postupka, te će ovo priznanje imati veliki uticaj na buduće procese.

“Tužilaštvo bi u ovom predmetu dovelo 22 svjedoka i vještaka, ali je Gajić priznanjem olakšao dokazivanje krivičnog djela. Ova istraga je bila dio veće istrage u slučaju ‘Zeljković’ i nabavki Instituta za javno zdravstvo RS-a, ali je kasnije razdvojeno. Tužilaštvo nije došlo do saznanja i dokaza o koruptivnom djelu, ali će ova presuda biti od velikog značaja u predmetu ‘Zeljković’”, zaključila je Vlaisavljevićeva.

Sredinom septembra prošle godine su u Banjaluci uhapšeni direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković, Saša Marković, vlasnik turističke agencije “Travel for fun”, Slavko Bojić, vlasnik firme “Procontrol”, i Dragan Dubravac, nekadašnji šef javnih nabavki na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske (UKC RS).

Tužilaštvo ih sumnjiči da su prilikom nabavke opreme izvršili pronevjere i da su dogovarali nabavku opreme u cilju sticanja lične materijalne koristi.

Advokat Siniša Mikić, branilac optuženog Mladena Gajića, rekao je da je njegov branjenik prije nekoliko dana uplatio odštetu u vrijednosti od 82.320 KM.

“Moj branjenik je htio od početka da sarađuje. Očigledno je da su se desili propusti, ali nije bilo umišljaja i nije bilo elemenata koruptivnih radnji. On je htio i da obešteti Grad i ta šteta je namirena”, kazao je Mikić i zamolio Sud da uvaži sporazum.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Okružnog suda u Banjaluci, sudija Blagoja Dragosavljević je rekao da će zbog obimnosti materijala odluku da li će prihvatiti sporazum donijeti na ročištu 18. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da zbog nemara ili nepažnje u vršenju službene dužnosti i neopravdanog kašnjenja u izradi odluke ili procesnim radnjama kazni sutkinju Mirjanu Kevo, dok je njen punomoćnik predložio oslobađajuću odluku.
Državno tužilaštvo formiralo predmet protiv entitetskog ministra Miloša Bukejlovića
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o privremenom stavljanju van snage zakona kojim bi se formiralo paralelno entitetsko pravosudno regulatorno tijelo, saznaje Detektor.
Visoki predstavnik obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske