Umjetnička instalacija “Majčina marama”, dio inicijative “Heroine Srebrenice”, bit će otvorena sljedećeg mjeseca u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari u sklopu obilježavanja 27. godišnjice genocida nad Bošnjacima koji su srpske snage počinile 1995. godine.
Instalacija će biti simboličan prikaz marama i šalova koje žene koriste u svakodnevnom životu i koje koriste majke srebreničkih žrtava tokom molitve za svoje najmilije.
“Umjetnička instalacija ‘Majčina marama’ posvećena je herojskoj ulozi i doprinosu bosanskohercegovačkih žena”, rekla je Velma Šarić, direktorica i osnivačica Centra za postkonfliktna istraživanja, koji, zajedno sa Udruženjem Pokret ‘Majke enklava Srebrenica i Žepa’ i Memorijalnim centrom Srebrenica-Potočari, organizuje ovaj projekat.
Cilj je prikupiti 1.000 marama od majki srebreničkih žrtava u čast njihove uloge u očuvanju sjećanja na genocid. Šarić je istakla da veći dio do sada prikupljenih marama ima simbolično značenje, “od onih koje su im predale majke i nane, do šalova koje su nosile dok su 1995. godine bježale iz Srebrenice, ili dok su ukopavale svoje najmilije u Memorijalnom centru”.
“Očekujemo da će instalacija rasti svake godine jer će postati putujući spomenik posvećen historijskoj snazi i ulozi žena tokom i nakon rata i genocida u Bosni i Hercegovini”, dodala je ona.
Organizatori su pozvali sve koji se žele uključiti da im do 5. jula pošalju maramu. Instalacija će biti otvorena tokom obilježavanja 27. godišnjice genocida u Srebrenici od 9. do 10. jula, u sklopu kojeg će biti održana i Međunarodna konferencija “Heroine Srebrenice”.
Centar za postkonfliktna istraživanja i Memorijalni centar Srebrenica od 2020. godine nastoje da na inovativne načine obilježe godišnjice genocida i drugih ratnih zločina kroz umjetnost, aktivizam, snimanje dokumentarnih filmova i edukativne projekte.
Jedna od ovih aktivnosti je i instalacija fildžana za kafu umjetnice Aide Šehović “Što te nema” iz 2020., kao i izložba rukotvorina “Ćilimi sjećanja” iz 2021. godine.
Emina Hajdarević. Foto: Denis Ruvić
Marama Fate Huseinagić. Foto: Denis Ruvić
Kada Hotić, potpredsjednica Udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa”. Foto: Denis Ruvić
Fazila Efendić, predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice”, drži svoju maramu. Foto: Denis Ruvić
Melissa Fleming, podsekretarka UN-a za globalne komunikacije (lijevo), s Munirom Subašić, predsjednicom Udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa”. Foto: Denis Ruvić
Donirana marama. Foto: Denis Ruvić
Donirane marame. Foto: Denis Ruvić