Petak, 25 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Umjetnička instalacija “Majčina marama”, dio inicijative “Heroine Srebrenice”, bit će otvorena sljedećeg mjeseca u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari u sklopu obilježavanja 27. godišnjice genocida nad Bošnjacima koji su srpske snage počinile 1995. godine.

Instalacija će biti simboličan prikaz marama i šalova koje žene koriste u svakodnevnom životu i koje koriste majke srebreničkih žrtava tokom molitve za svoje najmilije.

“Umjetnička instalacija ‘Majčina marama’ posvećena je herojskoj ulozi i doprinosu bosanskohercegovačkih žena”, rekla je Velma Šarić, direktorica i osnivačica Centra za postkonfliktna istraživanja, koji, zajedno sa Udruženjem Pokret ‘Majke enklava Srebrenica i Žepa’ i Memorijalnim centrom Srebrenica-Potočari, organizuje ovaj projekat.

Cilj je prikupiti 1.000 marama od majki srebreničkih žrtava u čast njihove uloge u očuvanju sjećanja na genocid. Šarić je istakla da veći dio do sada prikupljenih marama ima simbolično značenje, “od onih koje su im predale majke i nane, do šalova koje su nosile dok su 1995. godine bježale iz Srebrenice, ili dok su ukopavale svoje najmilije u Memorijalnom centru”.

“Očekujemo da će instalacija rasti svake godine jer će postati putujući spomenik posvećen historijskoj snazi i ulozi žena tokom i nakon rata i genocida u Bosni i Hercegovini”, dodala je ona.

Organizatori su pozvali sve koji se žele uključiti da im do 5. jula pošalju maramu. Instalacija će biti otvorena tokom obilježavanja 27. godišnjice genocida u Srebrenici od 9. do 10. jula, u sklopu kojeg će biti održana i Međunarodna konferencija “Heroine Srebrenice”.

Centar za postkonfliktna istraživanja i Memorijalni centar Srebrenica od 2020. godine nastoje da na inovativne načine obilježe godišnjice genocida i drugih ratnih zločina kroz umjetnost, aktivizam, snimanje dokumentarnih filmova i edukativne projekte.

Jedna od ovih aktivnosti je i instalacija fildžana za kafu umjetnice Aide Šehović “Što te nema” iz 2020., kao i izložba rukotvorina “Ćilimi sjećanja” iz 2021. godine.


Emina Hajdarević. Foto: Denis Ruvić


Marama Fate Huseinagić. Foto: Denis Ruvić


Kada Hotić, potpredsjednica Udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa”. Foto: Denis Ruvić


Fazila Efendić, predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice”, drži svoju maramu. Foto: Denis Ruvić


Melissa Fleming, podsekretarka UN-a za globalne komunikacije (lijevo), s Munirom Subašić, predsjednicom Udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa”. Foto: Denis Ruvić


Donirana marama. Foto: Denis Ruvić


Donirane marame. Foto: Denis Ruvić

Najčitanije
Saznajte više
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da zbog nemara ili nepažnje u vršenju službene dužnosti i neopravdanog kašnjenja u izradi odluke ili procesnim radnjama kazni sutkinju Mirjanu Kevo, dok je njen punomoćnik predložio oslobađajuću odluku.
Državno tužilaštvo formiralo predmet protiv entitetskog ministra Miloša Bukejlovića
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o privremenom stavljanju van snage zakona kojim bi se formiralo paralelno entitetsko pravosudno regulatorno tijelo, saznaje Detektor.
Visoki predstavnik obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske