Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Okružni sud u Banjoj Luci. Foto: BIRN BiH

Mira Vučetić, koja se optužnicom tereti za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, danas je kao svjedok Odbrane rekla da je svoj posao kao sudija Osnovnog suda u Banjaluci od 2004. do 2016. godine obavljala časno, savjesno i moralno. Optužnica je tereti, po tri tačke, da je u tri predmeta protivzakonito sebi pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od 2.400 konvertibilnih maraka (KM). Republičko javno tužilaštvo optužnicom tvrdi da je Vučetić uzimala novac od stranaka kao predujam za vještačenje, ali da je taj novac zadržavala za sebe.

“Gubi se trag novca koji je predat optuženoj. Evidentno je da novac nije deponovan na račun Suda. Čak i da je taj novac isplaćen vještacima, to nije urađeno na zakonit način”, kazao je u završnoj riječi tužilac Goran Glamočanin.

Glamočanin je rekao da nema dokaza da je novac uplaćivan vještacima, kao i da u pojedinim slučajevima nema dokaza o izvršenom vještačenju.

Mira Vučetić je kao svjedok kazala da je, u periodu u kojem je radila kao sudija i predsjednik vanparničnog odjeljenja, u Osnovnom sudu u Banjaluci vladao haos, da su sudije i predsjednici odjeljenja imali konstantan pritisak da ispunjavaju normu i završavaju predmete zbog ogromnog broja nezavršenih predmeta u Sudu. Ona je rekla i da su u nekim slučajevima stranke, zbog različitih razloga, molile da novac za vještačenja uplate u gotovini, a ne na račun.

“Dešavalo se da stranke ne uplate novac na račun. Tražili su da se plati ili na terenu ili u kancelariji. I to se sve uredno evidentiralo, da bi se izašlo strankama u susret i da bi se predmeti završavali. To je bilo u rijetkim slučajevima kada stranke nisu mogle uplatiti novac u banci, a da se uviđaji ne bi odgađali”, rekla je Mira Vučetić.

Dodala je da nikada nije za sebe pribavila nikakvu imovinsku korist, da su strankama izdavane potvrde o uplati, a da ni ona ne može objasniti zašto dokaza o angažovanju vještaka i uplatama prema njima nema u spisima. Svjedočila je i o tome kako je na nju vršen pritisak u Sudu nakon što je prijavila da je drugi sudija, protivno njenoj odluci, iskoristio njen odlazak na godišnji odmor, ušao joj u predmet i spis, i dozvolio puštanje pacijenta iz psihijatrijske ustanove. Svjedočila je da je, nedugo nakon toga, smijenjena s mjesta predsjednika odjeljenja, ali i da su joj prestali pristizati novi predmeti.

Tužilac Goran Glamočanin zatražio je osuđujuću presudu, a od Suda je zatražio da cijeni i to što je Vučetić “sudijsku funkciju podredila ličnoj koristi, kao i da je narušila ugled Suda”.

Advokat optužene Vesna Rujević kazala je u završnoj riječi da Tužilaštvo ničim nije dokazalo navode iz optužnice, da nije dokazalo neangažovanje vještaka, kao i da je Odbrana saslušanjem svjedoka dokazala da su vještaci plaćani. Odbrana traži oslobađajuću presudu.

Sudija Blagoja Dragosavljević je objavu presude zakazao za 23. maj.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu