Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud Bosne i Hercegovine. Foto: Sud BiH

Kako je navedeno iz Tužilaštva BiH, Đurkiću se stavlja na teret da je od 21. juna pa do kraja septembra 1992., kao kriminalistički i KDZ tehničar u Stanici javne bezbjednosti (SJB) Donji Vakuf, te od početka jula do 13. septembra iste godine i upravnik zatočeničkog objekta “Vrbaspromet”, koji je bio pod nadležnošću SJB-a Donji Vakuf, počinio progon civilnog nesrpskog stanovništva općine Donji Vakuf zasnovan na nacionalnoj i vjerskoj osnovi.

“Činio je to protivzakonitim zatvaranjima, mučenjima, prisilnim nestankom i drugim nečovječnim djelima preduzetim u namjeri nanošenja ozbiljnih fizičkih i psihičkih povreda”, stoji u optužnici.

Prema optužnici, on se tereti za progon i nezakonita hapšenja i zatvaranja oko stotinu civila nesrpske nacionalnosti iz objekta SJB-a Donji Vakuf, “Đuđine kuće” i TO magacina, odvedenih u prostorije zatočeničkog objekta “Vrbasprometa”, a zatim mučenja, zlostavljanja, premlaćivanja na surove načine i nečovječna postupanja.

Od takvih postupanja, kako se navodi, dvoje civila je preminulo, a četvero je odvedeno u nepoznatom pravcu, i od tada im se gubi svaki trag a njihova tijela do danas nisu pronađena.

Prema optužnici, Đurkić se tereti za zločin protiv čovječnosti.

Osoba po imenu Miodrag Đurkić se spominjala u više navrata kao upravnik “Vrbasprometa” na suđenju za ratne zločine u predmetu koji se trenutno vodi u Državnom sudu.

U tom predmetu za zločine počinjene nad civilima nesrpske nacionalnosti na području Donjeg Vakufa optuženi su Jovan Šatara, Boško Savković i Sekula Šišić, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Donji Vakuf, komandir i zamjenik komandira Stanice milicije, te bivši policajci Nenad Tanasić i Boško Bilić, Zdravko Balaban u svojstvu načelnika bezbjednosti 19. partizanske brigade Vojske Srpske Republike Bosne i Hercegovine, te Jordan Ilić, nekadašnji vojni policajac ove brigade.

Na teret im je stavljeno protivzakonito zatvaranje civila, ubistva, mučenje, nečovječno postupanje te prisilni nestanak.

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a