Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sinan Ramić 30 godina traga za sinom. Foto: BIRN BiH

Pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) Bratunac došli su u selo 3. maja 1992. godine i odveli devet civila, među kojima je bio i devetnaestogodišnji Sead Ramić, kaže njegova sestra Paša Saletović.

“Ništa lijepo taj dan se nije desilo. Od samog jutra puno selo vojske. Bježali smo prema šumi, čitav dan smo se krili u jednom podrumu u kući Ćamila Ramića. Tu su nas poslijepodne našli i zapalili kuću, a mi smo bili u podrumu. Onda su nas istjerali i tjerali kao stoku sa puškama prema cesti”, prisjeća se za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) Saletović.

Jednog od onih koji su odveli njenog brata je poznavala, kazala je ona.

Sead Ramić, odveden od kuće kada je imao 19 godina. Foto: porodična arhiva

“Na spajanju dva puta sa Meljena i Ramića sam posljednji put vidjela moga brata i još osam rođaka koje su zarobili i tjerali prema cesti”, priča Saletović.

Sinan Ramić objašnjava da su u porodičnoj kući Ramića boravili njegov otac, majka, supruga i dvije kćerke.

“Istjerali su i njih dole na asfalt. Djeda su tu ubili i još jednog starijeg čovjeka, kao i dijete od četrnaest godina. Našli smo oca u masovnoj grobnici Blječevo 2007. godine”, ispričao je Ramić, koji je sa ostalim članovima porodice sedmicu poslije izbjegao u Kladanj.

Prema njegovim riječima, supruga Hajra se danima nakon odvođenja Seada raspitivala po Bratuncu, ali joj ni tada a ni decenijama kasnije ništa nije rečeno o njegovoj sudbini. Godinama poslije je odlazila na svaku grobnicu u potrazi za sinom, a prošle godine je preminula ne dočekavši da ga pronađe, dodaje on. Tog dana, kaže njegov otac, Sead je nosio farmerke i crni prsluk.

Sead je prije ratnih dešavanja u Bratuncu završio srednju Mašinsko-tehničku školu, a otac naglašava da je, kao i ostatak porodice, njegovao dobre odnose sa komšijama srpske nacionalnosti.

Nada se da će ga on jednog dana negdje pronaći, kako bi ga ukopao prije svoje smrti.

Na području Bratunca, prema podacima Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH), traga se za još 474 osobe.

Najčitanije
Saznajte više
Nužnost ubrzavanja procesa reforme pravosuđa, zaključak konferencije u Sarajevu
Nema dvojbe da bi se proces pravosudnih reformi trebao ubrzati i da u njemu trebaju učestvovati civilni sektor i stručna zajednica, zaključeno je na konferenciji “Strateški okvir za reforme u sektoru pravde u BiH i ključni propisi s ciljem unapređenja procesa”, gdje su učesnici ukazali i na sudbinu i propuste Strateškog okvira za reformu sektora pravde i ključnih zakona o radu pravosuđa.
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima