Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Đorđe Ristanić Foto: BIRN BiH.

Na početku iznošenja završne riječi tužilac Seid Marušić je kazao da Sudsko vijeće može, na osnovu dokaza izvedenih u toku sudskog postupka, donijeti osuđujuću odluku za Đorđa Ristanića, optuženog za ratne zločine počinjene na području Brčkog.

Kao nekadašnji predsjednik Ratnog predsjedništva u Brčkom, Ristanić je optužen da je u periodu od aprila do decembra 1992. godine učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon Bošnjaka i Hrvata.

U optužnici se navodi da je Ristanić, kao učesnik udruženog zločinačkog poduhvata, izvršio progon stanovništva i to ubistvima, zatvaranjem i drugim teškim oduzimanjem fizičke slobode, prisilnim preseljenjem, mučenjem i drugim nečovječnim djelima slične prirode učinjenim u namjeri nanošenja velike patnje ili ozbiljne fizičke ili psihičke povrede.

Marušić je rekao da je 29. aprila 1992. godine izabran sastav Ratnog predsjedništva Brčko, koji je bio jednonacionalan, a sve odluke je potpisivao predsjednik Ristanić. Prema njegovim riječima, Ratno predsjedništvo je bilo najveći instrument “bosanskih Srba” u Brčkom.

“U ranim jutarnjim satima 30. aprila 1992. počelo je rušenje mostova u Brčkom, a 1. maja počele su vojne operacije i preuzeta je kontrola nad ključnim objektima u gradu. Srpske snage su 3. maja zauzele dijelove grada koji su bili nastanjeni bošnjačkim stanovništvom, kada je počelo odvođenje civila i ubijanje (…) Čelnici Ratnog predsjedništva su viđani na određenim lokacijama, pa je tako Ristanić viđen u objektima gdje su bili zatočeni civili”, naveo je Marušić.

Prema njegovim riječima, Ratno predsjedništvo je imalo faktičku nadležnost nad policijom, a Stanica javne bezbjednosti (SJB) Brčko je bila podređena Centru službi bezbjednosti (CSB) Bijeljina.

Marušić je kazao da je Ristanić imao stalne kontakte s komandama vojnih jedinica, u početku Jugoslovenske narodne armije (JNA), a potom Vojske Republike Srpske (VRS).

“Iz aktivnosti Ratnog predsjedništva Brčko jasno je da su bili u funkciji provođenja politike Srpske demokratske stranke (SDS)”, dodao je Marušić, dodavši da je Ristanić potpisivao propusnice za puštanje osoba koje su bile zatvorene u logoru “Luka”.

Civili su, kako je naveo, bili zatvarani na više lokacija u Brčkom, među kojima u SJB-u Brčko, a nije im bio predočen razlog zatvaranja. Kako je rekao, o svemu je bilo upoznato Ratno predsjedništvo.

Marušić je u završnoj riječi podsjetio na izjave pojedinih svjedoka koji su govorili o odvođenjima u logor “Luka”, gdje su maltretirani i ubijani, te da je tamo često dolazio Ristanić.

Tužilaštvo BiH će iznošenje završne riječi nastaviti 10. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona