Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Ured disciplinskog tužioca. Foto: BIRN BiH

Sutkinja Miletić se tereti da je na ročištu održanom u Upravnom odjeljenju 3. marta 2020. – nakon što je tužitelj Mehdin Jakubović, u predmetu u kojem je postupala, izjavio za zapisnik: “Ja sam preživio genocid” – rekla: “Hoćemo li upotrijebiti termin genocid?”

Disciplinska tužiteljica Alma Hasanović je na glavnoj raspravi obrazložila pet dokaza Ureda, među kojima je i audiozapisnik s ročišta, na kojem se može čuti da je sutkinja Miletić, nakon što je tužitelj Jakubović kazao: “Ja sam preživio genocid i sve te torture”, rekla: “Ja moram da reagujem da termin genocid ne unosimo u zapisnik”, zatraživši da “pronađu adekvatnu riječ i da još niko nije osuđen za to”.

Punomoćnik tužene Dragiša Jokić je proveo četiri dokaza, među kojima je uvid i čitanje presude Suda BiH iz oktobra 2020. godine, na okolnost da tužena nema problem sa upotrebom termina genocid.

Tužiteljica Hasanović je tokom iznošenja završne riječi navela kako smatra da je Ured dokazao da je tužena počinila disciplinski prekršaj te da je tužitelj Jakubović kao stranka u postupku zanemaren, jer je tužena nastavila da bez odobrenja stranke unosi termin “zločin”. Dodala je da je sutkinja Miletić izvodila navode koji su u suprotnosti sa općepoznatim činjenicama te da je, između ostalog, prekršila standard etičkog ponašanja.

“Predlažemo da Disciplinska komisija utvrdi disciplinsku odgovornost tužene za disciplinski prekršaj ‘ponašanje u sudu i izvan suda koje šteti ugledu sudijske funkcije’ (…) Ured smatra da je svijest za počinjavanje prekršaja postojala kod tužene”, kazala je Hasanović, zatraživši da se tuženoj izrekne odgovarajuća disciplinska mjera.

Punomoćnik Jokić je, iznoseći završnu riječ, naveo da je iz činjeničnog opisa disciplinske tužbe nemoguće odrediti šta Ured predlaže, odnosno koja je radnja izvršenja – da li se radi o ponašanju tužene prema tužitelju, prema pravobraniocu ili se radi o povredi Zakona o parničnom postupku, jer u zapisnik nije uneseno ono što je tužitelj rekao.

“Ja znam kako je škakljiva upotreba termina, ali nije ovdje problem da li se desio genocid u Srebrenici, ovdje je pitanje da li je tužitelj u postupku bio žrtva, odnosno da li je preživio genocid”, kazao je Jokić, dodavši da predlaže da Disciplinska komisija odbije disciplinsku tužbu zbog, kako je naveo, nepostojanja valjanih dokaza.

Prvostepena disciplinska komisija će pisanu odluku dostaviti strankama u roku od 30 dana.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu