Beograd negira da se “militanti” iz Srbije bore za Rusiju u Ukrajini
This post is also available in: English
Ruska oklopna vozila na željezničkoj stanici u Rostovskoj oblasti, Rusija, 23. februara 2022. Foto: EPA-EFE/STRINGER
Srbijansko Ministarstvo odbrane je u nedjelju osudilo “opasnu dezinformaciju” Ukrajine da se regrutuju vojnici iz Srbije za dopunu ruskih snaga u Ukrajni, te je saopštilo: “Zahtijevamo da je odmah povuku.”
“Učešće srpskih državljana u oružanim sukobima u inostranstvu je teško krivično djelo za koje su propisane višegodišnje kazne zatvora”, naveo je ministar Nebojša Stefanović u objavi za medije.
“Srbija je privržena mirnom rješenju ovog konflikta te neće dozvoliti da se na bilo koji način dovede u pitanje njeno mirovno opredjeljenje”, dodaje on.
U nedjelju je Generalštab Ukrajine u operativnim informacijama naveo da “u svrhu hitne nadoknade gubitaka okupacionih trupa” Rusija dovodi vojnike iz sporne oblasti Nagorno-Karabah na Kavkazu, takođe tvrdeći da “je uključen i veliki broj militanata iz drugih zemalja (Sirija, Srbija)”.
Nisu odgovorili na BIRN-ov zahtjev za dodatne informacije o borcima iz Srbije.
Postoje podaci o prisustvu srpskih boraca u ratnim zonama u Ukrajini od izbijanja konflikta 2014. godine. Kasnije objave na društvenim mrežama sa ukrajinskih ratišta omogućile su tužiteljima da dokažu nelegalno vojno djelovanje boraca u Ukrajini.
U februaru 2018. zvaničnik Sigurnosne službe Ukrajine Igor Guskov izjavio je da je najmanje sedmero državljana Srbije pripadalo jedinici pod ruskim vodstvom koja se borila u Ukrajini, a jedan od njih je i ubijen.
BIRN je takođe izvijestio o državljanima Srbije koji se bore u Ukrajini.
Srbija je učešće na inostranim ratištima stavila van zakona još 2014. godine, pri čemu je maksimalna zaprijećena zatvorska kazna za pojedince pet godina, a osam godina u slučaju odlaska u okviru organizirane grupe. Osobe koje takve odlaske organiziraju mogu biti osuđene na deset godina zatvora.
U praksi, međutim, iako su tokom proteklih godina 32 osobe osuđene za odlazak na ratišta u Ukrajini, svi su oni dobili uvjetne kazne. S obzirom da su svi priznali krivicu, nije ni bilo pravih suđenja. U oktobru 2021. godine jedna je osoba osuđena na kućni zatvor zbog oraniziranja odlazaka vojnika tokom 2014.