Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
David Dragičević. Foto: EPA-EFE/VLADIMIR STOJKOVIC

Krivična prijava protiv policajaca banjalučke Policijske uprave podnesena je zbog dešavanja u decembru 2018. godine, kada je policija tjerala građane sa trga i hapsila aktiviste neformalne grupe “Pravda za Davida”. Prijava je podnesena 8. januara 2020. godine, a zbog nepostupanja po krivičnoj prijavi, Ozren Perduv je 26. maja 2021. podnio prijavu Kancelariji disciplinskog tužioca. U februaru ove godine Kancelarija je odlučila da nema razloga za disciplinsko kažnjavanje tužiteljke Gordane Mijatović.

“Pritužba Ozrena Perduva odbačena je iz razloga što nema dokaza o počinjenom disciplinskom prekršaju. Naime, u toku istrage utvrđeno je da predmet nije bio obuhvaćen planom rješavanja postupajućeg tužioca u periodu od 2020. do 2022. godine i da je, pored naprijed navedenog, postupajući tužilac kontinuirano poduzimao istražne radnje te da nije bilo značajnijeg perioda nepostupanja u predmetu”, odgovorili su iz Kancelarije za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Ozren Perduv je rekao da je šokiran činjenicom da disciplinski tužilac nije vidio ništa sporno u tome da ni nakon dvije godine nema nikakve tužilačke odluke u tom predmetu. Apsurdno je, kazao je Perduv, da se rad predmetnog tužioca čak i pohvaljuje.

“Da stvar bude gora, ovo nije jedini predmet koji ovako prolazi. Kod iste tužiteljke je zaveden predmet protiv policajaca zbog događaja od 7. jula 2020. godine, kada je nas desetero lišeno slobode jer smo pokušali da održimo konferenciju za medije na centralnom banjalučkom trgu. Prošlo je više od godinu i po dana. Takođe nema tužilačke odluke. Umjesto da državi bude u interesu da čim prije utvrdi da li je policija zaista počinila neko krivično djelo, oni predmete drže u ladicama”, rekao je Perduv za BIRN BiH.

Perduv je kazao i da se na ovakav način građanima Bosne i Hercegovine šalje jako loša poruka. U Banjaluci je krajem decembra 2018. održan veliki skup građana koji su tražili da budu procesuirana lica koja su ubila Davida Dragičevića. Nakon tog skupa policija je, u Banjaluci, privela veći broj građana.

David Dragičević pronađen je mrtav u martu 2018. godine na ušću rijeke Crkvene u Vrbas u centru Banjaluke. Njegovu smrt OJT je okarakterisao kao ubistvo, ali istraga koju je provodilo to tužilaštvo nije dala nikakve rezultate. Istragu je, u aprilu prošle godine, preuzelo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, ali ni ta istraga za sada nije dovela do imena ubica dvadesetjednogodišnjeg Banjalučanina.

Najčitanije
Saznajte više
Sutkinja Sena Uzunović objasnila zašto je podnijela krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika
Sena Uzunović, sutkinja Suda Bosne i Hercegovine, podnijela je krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, za lažno prijavljivanje i davanje dara ili drugih oblika koristi, jer je nakon izricanja presude rekao da je došao njen blizak rođak i tražio novac za oslobađajuću presudu, potvrdila je sutkinja za Detektor.
Ambasada Ukrajine osudila postavljanje spomenika ruskom diplomati u BiH
U Istočnom Sarajevu 8. jula postavljena je bista Vitaliju Čurkinu, preminulom ruskom ambasadoru u Ujedinjenim nacijama koji je zaustavio rezoluciju za osudu genocida u Srebrenici. Iz Ambasade Ukrajine naveli su za Detektor da je to čin revizionizma i provokacije.
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina