Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Kuće iz kojih su odvedeni civili u naselju Bukreš kod Bijeljine. Foto: BIRN BiH

“Pritvor je određen zbog opasnosti od bjekstva i utemeljene bojazni da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze ili tragove važne za kazneni postupak, te zbog naročitih okolnosti koje ukazuju da će ometati kazneni postupak utjecajem na svjedoke”, navedeno je u saopćenju Suda.

Pritvor po ovom rješenju može trajati nadjalje mjesec dana, računajući od dana lišenja slobode ili do nove odluke Suda.

Prema ranijem saopćenju Tužilaštva Bosne i Hercegovine, Samardžija je duži period boravio u inostranstvu i bio nedostupan organima gonjenja, a lociran je i uhapšen u saradnji s partnerskim institucijama i agencijama.

“On se tereti da je, kao pripadnik Specijalnog voda Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) Sokolac, kao izravni počinilac egzekucija, zajedno s drugim osobama, sudjelovao u ubistvu 22 civila bošnjačke nacionalnosti iz Bijeljine, članova porodica Sarajlić, Sejmenović i Malagić, među kojima je bilo i malodobne djece i starijih osoba. Žrtve su strijeljane na obali rijeke Drine u mjestu Balatun, nakon što su nezakonito odvedene iz svojih domova”, naveli su ranije u Tužilaštvu.

Policija je, zbog zločina kod Bijeljine, početkom decembra 2021. uhapsila nekoliko osoba, a njih osam je kasnije optuženo za zločin protiv civilnog stanovništva.

Ranije su optuženi Živan Miljanović, pomoćnik komandira Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bijeljina, Stevo Bokarić, pripadnik Službe državne bezbjednosti (SDB) Bijeljina, Jovica Petrović i Mirko Simić, pripadnici Interventnog voda SJB-a, Goran Sarić, nekadašnji komandant Specijalne brigade policije RS-a, te Ljubo Marković, Slavenko Kočević i Zvonko Pržulj, pripadnici Specijalnog voda MUP-a RS-a tzv. “Pahuljice”, te su sva osmorica u Sudu BiH nedavno negirali krivicu.

Njima se optužnicom Tužilaštva BiH na teret stavlja da su u noćnim satima 24. na 25. septembar 1992. godine izvršili nezakonito zarobljavanje 22 osobe i odvođenje kompletnih porodica Sarajlić, Sejmenović i Malagić iz bijeljinskog naselja Bukreš, među kojima su više od polovine bili žene, djeca i starije osobe.

Nakon zarobljavanja i odvođenja u mjesto Balatun, iz vatrenog oružja je izvršena egzekucija civila, čija su tijela bačena u rijeku Drinu, te su poslije ekshumirana na više lokacija uz rijeku Savu na području Srbije i ukopana na području Sremske Mitrovice, dok se za tijelima četiri ubijene žrtve još uvijek traga.

 

 

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu