Srijeda, 12 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Ozren Perduv ispred Ustavnog suda BiH. Foto: BIRN BiH

Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) je sredinom 2019. godine podnio krivičnu prijavu protiv policijskih službenika banjalučke Policijske uprave, zbog toga, kako se tvrdi u prijavi, što su policajci u centru Banjaluke, kod Hrama Hrista Spasitelja, sprečavali slobodno kretanje pojedinim građanima samo jer su ih prepoznali kao članove neformalne grupe “Pravda za Davida”.

Banjalučki policajci tada nisu dozvoljavali članovima neformalne grupe ulazak u dvorište crkve, a nerijetko i sjedenje na klupama u centru grada, o čemu je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije pisala.

Iz Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci je za BIRN BiH potvrđeno da je donesena Naredba o nesprovođenju istrage jer “nema elemenata predmetnog krivičnog djela niti nekog krivičnog djela”.

U Transparency Internationalu BiH navode da su izjavili žalbu protiv ovakve odluke tužiteljke Tanje Mrđe, te da se čeka odluka glavnog tužioca Tužilaštva u Banjaluci Zorana Bulatovića po toj žalbi.

“Svi ovi događaji su dokumentovani video-snimcima, a predmetna tužiteljica je zaključila da, kako nije bilo primjene sile, nema ni elemenata krivičnog djela, iako se kod prijavljenog krivičnog djela ne zahtijeva primjena sile kao obavezni element radnje izvršenja krivičnog djela ili načina kako je djelo izvršeno”, rekao je Uglješa Vuković iz Transparency Internationala.

On kaže da se ovakvim odlukama Tužilaštva šalje zabrinjavajuća poruka – da građani čija su osnovna prava narušena neće dobiti krivičnopravnu zaštitu.

“Bitno je napomenuti da je oštećenima tada ograničeno i uskraćeno pravo na slobodu kretanja, ali i pravo na ljudsko dostojanstvo, čovjekovu privatnost, lični i porodični život, a što su sve Ustavom jamčena prava”, objašnjava Vuković.

Ozren Perduv iz neformalne grupe “Pravda za Davida”, za BIRN BiH kaže da ga odluke Tužilaštva u Banjaluci više ne mogu iznenaditi. On kao bitno ističe to da tužiteljka u Naredbi o nesprovođenju istrage nigdje kao materijalne dokaze ne spominje video-snimke koji su dostavljeni Tužilaštvu.

“Nevjerovatno je da je Tužilaštvu trebalo dvije i po godine da donese tužilačku odluku, mada to nije ništa novo. Od podnošenja nekih naših krivičnih prijava protiv policijskih službenika prošlo je više od dvije godine a epiloga nikakvog nema. Neshvatljivo mi je da tužilac nije našao za shodno da sasluša ikoga od nas koji smo u tom periodu bili izloženi policijskoj represiji”, rekao je Perduv.

Aktivisti neformalne grupe građana “Pravda za Davida” su početkom 2019. godine počeli da se svakodnevno okupljaju u dvorištu Hrama Hrista Spasitelja u centru Banjaluke, nakon što im je zabranjeno da se okupljaju na Trgu Krajine. Sredinom te godine policija je počela da aktivistima grupe brani ulazak u dvorište crkve, ali uz pisanje prekršajnih prijava i sjedenje na javnim klupama na šetalištu pored crkve.

Sve prekršajne prijave koje su tada napisane građanima, na Osnovnom sudu u Banjaluci su proglašene neosnovanima.

Tijelo Davida Dragičevića pronađeno je 24. marta 2018. godine na ušću rijeke Crkvene u Vrbas, u centru Banjaluke. Prvobitna istraga utvrdila je da je smrt nastupila utapanjem bez elemenata krivičnog djela. U junu 2018. godine Okružno javno tužilaštvo (OJT) Banjaluka donijelo je naredbu o sprovođenju istrage protiv N.N. lica zbog ubistva Davida Dragičevića.

Istragu je u aprilu prošle godine preuzelo Državno tužilaštvo.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Ustavni sud odbio apelaciju osuđenog za zločine u Glamoču
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neosnovanu apelaciju Duška Suvare, koji je osuđen na šest godina zatvora zbog silovanja i nečovječnog postupanja 1992. na području Glamoča, uz zaključak da nije povrijeđeno njegovo pravo na pravično suđenje, kao ni pravo na ličnu slobodu i sigurnost.
Moneyval stavio BiH u period posmatranja zbog nedostataka u sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma
Vijeće evropskog tijela za borbu protiv pranja novca Moneyval pozvalo je Bosnu i Hercegovinu da poboljša svoje mjere u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma u izvještaju objavljenom početkom februara, dok domaće vlasti za Detektor sada priznaju da su utvrđeni fundamentalni nedostaci zbog kojih je država stavljena na posmatranje do februara 2026. godine i da rizikuje da bude označena kao mjesto sa strateškim nedostacima u suzbijanju nelegalnih tokova novca i njegovog korištenja za terorizam.