Utorak, 26 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Selmo Cikotić. Foto: BIRN BiH

Na današnjem ročištu pred Sudom Bosne i Hercegovine Selmo Cikotić izjasnio se da nije kriv za djela koja mu se optužnicom Tužiteljstva BiH stavljaju na teret.

Kako je ranije priopćeno iz Tužiteljstva BiH, Cikotić se tereti da je, u periodu od 2009. do 2011. godine, zlouporabio službeni položaj državnog ministra obrane tako što je na nezakonit način pogodovao kupcu, na štetu ministarstva kojim je rukovodio, prilikom plana izvoza i prodaje viškova zastarjelog oružja, municije i vojne opreme.

“U optužnici se navodi da je optuženi potpuno nezakonito i zaobilazeći predviđene zakonske procedure, bez upoznavanja svojih zamjenika, kao i Predsjedništva BiH, vršio izmjene ugovora, nakon čega je preduzeću ‘Scout’ d.o.o. Zagreb, umjesto zastarjelog naoružanja i municije, koje je i bilo predviđeno za otpis i prodaju kako bi se smanjili troškovi čuvanja i održavanja, izmjenama ugovora izvozio oružje i municiju većeg kvaliteta i potražnje na tržištu, pa je na taj način oštetio budžet BiH za iznos od oko 9,7 miliona KM, kao i drugima pribavio imovinsku korist u višemilionskom iznosu”, navodi se u ranijem priopćenju Tužiteljstva BiH.

Prema optužnici, Cikotić je, kao službena osoba u organima izvršne vlasti u BiH, svojim radnjama prouzrokovao štetu po proračun BiH i pribavio drugome imovinsku korist u velikom iznosu, čime je počinio produženo krivično djelo zlouporabe položaja ili ovlaštenja.

Kako je navedeno, Tužiteljstvo BiH će krivicu optuženog dokazivati saslušanjem većeg broja svjedoka i stručnih vještaka i prilaganjem više stotina materijalnih dokaza.

Cikotiću bi u narednom periodu trebalo početi suđenje.

 

Najčitanije
Saznajte više
Sarajevska Vijećnica: Prije 33 godine zapaljena biblioteka u miru se bori za opstanak
U sarajevskoj Vijećnici obilježena je 33. godišnjica paljenja Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, čiji su status i finansiranje već godinama ugroženi u miru.
Zabilježiti u udžbenicima incidente u kojima su ginuli civili: Godišnjica ubistva šest osoba u Sarajevu
Na sarajevskom Trgu heroja danas je obilježena 33. godišnjica ubistva šest civila, od kojih su dvoje bili djeca, prilikom granatiranja stambenog nebodera od strane Vojske Republike Srpske. Okupljeni građani, predstavnici organizacija i vlasti su naglasak stavili na važnost zapisivanja i pamćenja ovog i sličnih događaja.