Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Srđan Letić, krajnje desno. Foto: Facebook, screenshot

Ovo tužilaštvo je, kako se navodi u odgovoru, 11. novembra 2021. podiglo, a Osnovni sud u Brčkom je 16. novembra 2021. godine potvrdio optužnicu protiv Letića, Mirka Bjelovića i Siniše Stevanovića zbog sumnje da su 13. januara prošle godine u večernjim satima u Brčkom, ispred zgrade gdje živi, napali S.C.

Oni su “fizički napali C., zadali mu više udaraca u predjelu glave i drugim dijelovima tijela i nanijeli mu više tjelesnih povreda, čime bi počinili krivično djelo ‘teška tjelesna povreda’”, naveli su iz Tužilaštva.

Istraga protiv Letića, Bjelovića i Stevanovića od augusta se vodila za nanošenje teške tjelesne povrede, za koje je predviđena zatvorska kazna od šest mjeseci do pet godina, a prethodno je vođena za nanošenje teških tjelesnih povreda, o čemu je ranije pisao BIRN BiH.

Letić se na društvenim mrežama i u medijima predstavlja kao vođa neformalne humanitarne organizacije “Sveti Georgije” u Lončarima kod Brčkog, koja je čestitkom povodom 9. januara, Dana Republike Srpske, navela “kako će dati krv” za ovaj entitet, “kao što su to ranije djedovi i očevi”.

“Dat ćemo krv za Republiku Srpsku kako to vidi naš Milorad Dodik, jer on jedini ima viziju kako sačuvati i obraniti Republiku Srpsku i od stranih i od domaćih neprijatelja, tj. lažni opozicionari koji su spremni na sve da dohvate vlast i prodaju grobove naših predaka”, navodi se u objavi ove organizacije.

Na upit organizaciji na Facebooku o značenju ove objave, BIRN-u BiH nisu odgovorili.

Letić je, prema presudama koje su sudovi dostavili BIRN-u BiH, ranije osuđen na najmanje četiri godine i tri mjeseca zatvora u više odvojenih presuda. Pred Okružnim sudom u Doboju je 2012. pravosnažno osuđen na dvije i po godine zatvora zbog spolne radnje nad 13-godišnjom djevojčicom.

On je 2007. pred Sudom BiH osuđen na godinu i osam mjeseci zatvora zbog falsifikovanja 40 novčanica od po deset konvertibilnih maraka i trgovine oružjem. U presudi se navodi da su kod Letića pronađene dvije bombe, smjesa koja asocira na eksploziv, tromblon, suzavac, signalni pištolj, detonatorske kapsule i više od 600 metaka različitog kalibra.

Postoje i dvije presude za krivično djelo “prikrivanje” – jedna izrečena 2005. pred Osnovnim sudom u Modriči, gdje je osuđen na šest mjeseci uslovno, a druga 2007. godine pred Osnovnim sudom Brčko distrikta BiH, gdje je osuđen na 30 dana zatvora. Druga presuda tiče se predaje ukradenog automobila.

Organizacija u kojoj je Letić vođa, predstavlja se kao humanitarna organizacija, a BIRN BiH je ranije pisao da njen rad nadzire policija zbog pojedinih članova od bezbjednosnog interesa za sigurnosne agencije.

Organizaciju “Sveti Georgije Lončari”, koja glorifikuje bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića, pravomoćno osuđenog za genocid u Srebrenici i druge zločine počinjene u BiH, te se ugleda na desničarske organizacije u Srbiji, u najmanje dva navrata je podržala Ambasada Ruske Federacije u Bosni i Hercegovini kroz donacije vozila. Jedno od vozila Ambasada je, prema objavi organizacije “Sveti Georgije Lončari”, donirala nakon pisanja BIRN-a BiH o organizaciji i kriminalnoj prošlosti njenog vođe.

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a