Ponedjeljak, 8 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Goražde. Foto: BIRN BiH

Prema saopćenju Tužilaštva Bosne i Hercegovine, istraga se odnosi na stradanje žrtava bošnjačke nacionalnosti na lokalitetu mjesta Lozje na području Goražda.

“Osumnjičeni se terete da su, kao komandanti jedinica Vojske Republike Srpske (VRS) na tom području, komandovali i učestvovali u akciji napada na navedeno selo, prilikom kojeg je ubijeno oko 30 žrtava, uglavnom civila, među kojima je bilo žena, djece i osoba starije životne dobi”, stoji u saopćenju.

Kako je navedeno, osumnjičeni su pod istragom zbog krivičnih djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva, organizovanje grupe ljudi i podstrekavanje na učinjenje krivičnih djela genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, u vezi sa krivičnim djelom individualna i komandna odgovornost iz Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.

Osumnjičeni će biti predati postupajućem tužiocu, koji će ih ispitati i nakon toga odlučiti o daljnjim aktivnostima u predmetu.

Najčitanije
Saznajte više
Optuženo još pet osoba za ruske kampove kod Banje Luke: Krenuli u Rumuniju, završili u BiH
Moldavsko tužilaštvo optužilo je još pet osoba zbog sumnje da su učestvovale u kampovima u Bosni i Hercegovini koje su vodili instruktori povezani s Moskvom.
Žalba na odluku Tužilaštva BiH o neprovođenju istrage za mural Ratka Mladića
Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković uložio je žalbu na odluku Državnog tužilaštva o neprovođenju istrage zbog oslikavanja murala Ratka Mladića na zgradi u Banjoj Luci.
Logoraši obilježavaju godišnjicu zatvaranja mjesta zatočenja kod Zavidovića
Iz Crne Gore potvrđena identifikacija dva člana porodice Klapuh
Na čekanju prijedlog za ustupanje Crnoj Gori predmeta za zločine u Foči
Naredne sedmice počinje suđenje za prijetnje napadom na džamiju u Konjicu