Četvrtak, 8 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Elmir Camić. Foto: MKCK 

Isidora Graorac-Štrkić iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske kazala je na konferenciji da je veća angažovanost različitih aktera u pružanju podrške porodicama nestalih poželjna i prijeko neophodna.

“Socijalni radnici, psiholozi, psihoterapeuti, vjerski službenici mogu mnogo da pomognu da se članovi porodica lakše nose sa tegobom, bolom, neizvjesnošću, suočavanjem sa konačnim rezultatom procesa i nažalost, šteta je što to sve nije rađeno mnogo ranije. Porodice su bile prepuštene same sebi ili su se okretale jedna drugoj i tako tražile pomoć, saosjećanje, ruku podrške. Zajedničkim radom i djelovanjem se može mnogo postići i treba se raditi u tom pravcu”, kazala je Graorac-Štrkić.

Elmir Camić, šef delegacije MKCK-a u BiH, naglasio je da su potrebe porodica nestalih često zanemarene i zaboravljene.

“Naš cilj je stvoriti jednu platformu za razmjenu iskustava, kreiranje sinergija i mreže znanja i podrške, koja će s jedne strane biti na raspolaganju porodicama nestalih osoba i ostalim akterima u Bosni i Hercegovini, ali s druge strane može poslužiti i kao centar ekspertize za eksportiranje tog iskustva u druge zemlje i kontekste širom svijeta koji se suočavaju sa sličnim problemima”, rekao je Camić.

I u segmentu ostvarivanja socio-ekonomskih i imovinskih prava, porodice nestalih nailaze na razne poteškoće. Grupe istraživača sa Pravnog fakulteta u Sarajevu sproveli su istraživanje zakonodavnog okvira koji reguliše ta prava. Rezultati su pokazali kompleksnost zakonodavnog okvira, nedostatak usklađenosti zakona na svim nivoima i činjenicu da porodice još uvijek nisu ostvarile pravo na restituciju u punom smislu.

“Kompleksnost sistema obeshrabruje članove porodica nestalih da ostvare svoja prava, a često i da uopšte shvate koja prava im pripadaju i postupak njihovog ostvarivanja”, kazao je Nasir Muftić, asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Na konferenciji su predstavljeni i rezultati interdisciplinarnih istraživanja i MKCK programa stipendija za studente master i doktorskih studija koji su se u svojim disertacijama odlučili baviti pitanjem nestalih osoba u BiH.

Mahir Huremović iz Kalesije je uz podršku MKCK-a odbranio master rad na temu “Institucionalni i vaninstitucionalni oblici socijalne zaštite porodica nestalih osoba na području Tuzlanskog kantona”, što je značajno doprinijelo i njegovom profesionalnom razvoju.

“U procesu i nakon okončanog istraživanja koje sam obavio u sklopu svoje master teze, stekao sam mnogo širi emocionalni, kognitivni i profesionalni uvid u položaj članova porodica nestalih. Ovo je rezultiralo potrebom da se na profesionalnom planu dodatno angažiram i budem senzitivniji u pristupu članovima porodica nestalih pri pružanju usluga stručnog socijalnog rada u Centru za socijalni rad Kalesija gdje trenutno radim”, kazao je Huremović.

Na konferenciji u Sarajevu učestvovali su predstavnici porodica nestalih, članovi Instituta za nestale osobe, psiholozi i psihoterapeuti, uposlenici centara za mentalno zdravlje i centara za socijalni rad, predstavnici akademske zajednice, vjerski lideri i pravnici koji se bave pitanjima nestalih osoba u BiH.

S obzirom na izazove s kojima se suočavaju, ovakve konferencije su za porodice nestalih iznimno važne, rečeno je tokom konferencije.

U Bosni i Hercegovini porodice nestalih još uvijek tragaju za više od 7.600 svojih najmilijih.

 

Najčitanije
Saznajte više
VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora