Petak, 7 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sudnica Suda BiH. Foto: BIRN BiH

Kako su iz Državnog suda naveli za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), pritvor optuženom po ovom rješenju može trajati najduže tri godine, računajući od dana hapšenja ili do nove sudske odluke.

Iz Tužilaštva BiH je ranije saopćeno da je Kotur nastanjen na području Novog Sada i da je državljanin Srbije, kao i da je tokom istrage u ovom predmetu, putem međunarodne pravne pomoći, on pronađen i ispitan u svojstvu osumnjičenog.

Prije oko pola mjeseca je u Sudu BiH bilo zakazano ročište na kojem se Kotur trebao izjasniti o krivnji skupa sa Dušanom Ćulibrkom, ali se on nije pojavio na tom ročištu, dok je Ćulibrk negirao krivicu.

Na istom ročištu je konstatovano da je Sud, putem međunarodne pravne pomoći, dobio informaciju da je Kotur zaprimio sudski poziv, dok je braniteljica Vesna Tupajić-Škiljević kazala da ona nije uspjela stupiti u kontakt sa njim.

Sud BiH je nakon ovog ročišta donio rješenje kojim se razdvaja Koturov postupak u odnosu na optuženog Ćulibrka, te će se voditi i dovršiti posebno.

“Predmet koji se sada vodi samo protiv optuženog Dušana Ćulibrka upućen je Sudećem vijeću radi zakazivanja glavnog pretresa”, naveli su u Državnom sudu.

U optužnici stoji da se Kotur i Ćulibrk u svojstvu pripadnika rezervnog sastava policije Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bosanska Krupa terete da su u julu 1992. lično i direktno sudjelovali u odvođenju, a potom i ubistvu 44 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, koji su bili nezakonito zatočeni u logoru “Omarska” na području Prijedora.

“Civili su odvedeni radi navodne razmjene, da bi potom bili odvezeni na lokalitet jame ‘Lisac’, na području mjesta Donji Dubovik, opština Bosanska Krupa, gdje su ubijeni pucanjem iz vatrenog oružja. Njihova tijela i posmrtni ostaci su pronađeni, ekshumirani iz jame ‘Lisac’ i identificirani 2000. godine”, saopšteno je ranije iz Tužilaštva.

Pored toga, u optužnici se navodi da su Kotur i Ćulibrk početkom augusta 1992., u mjestu Donji Dubovik, presreli skupinu od sedam civila bošnjačke nacionalnosti koji su se iz pravca Prijedora kretali prema Bihaću, te pucanjem iz vatrenog oružja usmrtili te civile čija su tijela pronađena i ekshumirana iz jame “Lisac”.

BIRN BiH je ranije pisao da se u evidenciji Suda BiH nalazi više od 40 potjernica za optuženim za ratne zločine.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Vlada Republike Srpske utvrdila Nacrt zakona o posebnom registru nevladinih organizacija
Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici utvrdila Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
Više od milion maraka troškova za predmet Delimustafić koji bi trebao krenuti iznova
Troškovi postupka Alije Delimustafića i drugih, kojima se sudi za organizovani kriminal, nezakonito knjiženje i preprodaju nekretnina te druga krivična djela u Kantonalnom sudu u Sarajevu, od 2017. do kraja 2024. godine iznosili su preko 1,2 miliona maraka. Promjenom predsjedavajućeg sudije u predmetu u kojem je optužnica pročitana nakon više od šest godina od potvrđivanja, otvorila se mogućnost da suđenje krene iznova.
Ukinut kućni pritvor optuženom za zločine u Kotor-Varoši
Dodik i Lukić: Schmidtove izmjene vidio nakon potpisivanja ukaza