Utorak, 25 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Ekshumacija posmrtnih ostataka. Foto: BIRN BiH

Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH), potvrdila je da su od početka januara do kraja septembra ove godine ekshumirani posmrtni ostaci 70 žrtava proteklog rata. Svaka od ekshumacija teška je na svoj način prvenstveno za porodice nestalih, ali i za istražitelje i ostale osobe u procesu.

“Na lokalitetu Dobro Polje u Kalinoviku su ekshumirani posmrtni ostaci najmanje devet žrtava proteklog rata. Prilikom ekshumacije ovih žrtava na terenu je pronađena i žica što zapravo sugeriše da su žrtve bile vezane, te da su tako i likvidirane i bačene u provaliju”, govori Fazlić za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

U junu ove godine ekipa BIRN-a BiH provela je dan na terenu na području Kalinovika sa istražiocima.

Fazlić dodaje da su na lokalitetu Pribošijevići (opština Rogatica) pronađeni posmrtni ostaci najmanje četiri žrtve proteklog rata, a pretpostavlja se da se radi o članovima jedne porodice, među kojima je bila i petogodišnja djevojčica, koji su nestali u ljeto 1992. godine.

“Kosti su jednim dijelom ugljenisane, što znači da su žrtve nakon likvidacije zapaljene. Na zgarištu kostiju pronađena je jedna mala dječija zlatna naušnica”, objasnila je Fazlić.

BIRN BiH je u oktobru izvještavao o ovoj ekshumaciji.

U razgovoru ističe da je najveći izazov u procesu potrage za nestalima nedostatak tačnih informacija o lokacijama grobnica.

“Na sceni i dalje vlada ‘zavjet šutnje’ jer oni koji znaju gdje se grobnice nalaze ne žele da to kažu i olakšaju svoju savjest, već i dalje kriju tragove zločina počinjenih prije skoro 30 godina i dozvoljavaju da porodice nestalih i dalje pate i tragaju za posmrtnim ostacima svojih najmilijih”, kaže Fazlić.

Iz Instituta za nestale osobe BiH apeluju na one koji znaju ili imaju bilo kakvu informaciju koja bi mogla dovesti do lokacije grobnice da progovore o tome. BIRN BiH ranije je pisao i kako je pandemija koronavirusa, osim nedostatka informacija, utjecala na pronalazak nestalih.

U BiH se, prema podacima INO-a, u ovom času traga za 7.628 žrtava proteklog rata.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Dodik se na skupu podrške u Banjoj Luci pred izricanje presude poredio s Karadžićem i drugim predsjednicima
U Banjoj Luci je završen miting podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukiću, kojima će u srijedu biti izrečena prvostepena presuda za nepoštivanje odluka visokog predstavnika pred Sudom Bosne i Hercegovine.
Vlada RS-a nije prijavila policiji skup podrške Dodiku na mjestu gdje je ranije zabranila okupljanja
Miting podrške institucijama koji organizuje Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, odnosno Vlada RS-a, nije prijavljen banjalučkoj Policijskoj upravi, potvrđeno je za Detektor. Na ovom mjestu Vlada je ranije zabranila bilo kakva okupljanja.
Svjedočanstva žrtve seksualnog nasilja pretočena u knjigu