Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sudnica Suda Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

Fadil Abaz, punomoćnik Bogunića, kazao je kako ostaje kod tužbe i dostavljenih dokaza.

“Konačnu visinu tužbenog zahtjeva tražit ćemo po dobijanju nalaza vještaka neuropsihijatra koji je predočen kao dokaz tužitelja da se provede”, naveo je Abaz.

Safija Kreštalica iz Pravobranilaštva BiH je rekla da ostaje kod odgovora na tužbu, navodeći kako tužitelj svoj zahtjev zasniva na odlukama Suda BiH kojim se izriču mjere zabrane tokom trajanja postupka.

“Tužena smatra da se rješenja Suda o mjerama zabrane u parničnom postupku ne mogu preispitivati”, navela je Kreštalica, dodavši kako ova rješenja nisu nezakonita.

Ona je kazala da nisu ispunjeni svi uslovi za nastanak obaveze za naknadu štete, te kako ne postoji pravni osnov da se tužitelju dosudi naknada štete na osnovu izrečenih mjera zabrane.

Punomoćnik Abaz tražio je saslušanje Damira Bogunića, sina tužitelja, i vještačenje neuropsihijatra Omera Ćemalovića.

“On treba da izvještači u vezi okolnosti da li su izrečene mjere zabrane dovele do ozbiljnih duševnih patnji, straha i ozbiljnog poremećaja u pogledu emocionalnog i psihičkog stanja kod tužitelja”, naveo je Abaz.

Pravobraniteljica nije imala dokaznih prijedloga, ali se usprotivila saslušanju Damira Bogunića, nakon čega je punomoćnik Abaz odustao od njegovog saslušanja.

Bogunić je zajedno sa Ibrom Merkezom i Ešefom Hurićem oslobođen optužbi za zločine u Goraždu počinjene u periodu od jula 1992. do februara 1993. godine.

Bogunić je sa Hurićem oslobođen optužbi za nezakonito zatvaranje 31 civila srpske nacionalnosti iz sela Bučje u prostorije Stanice javne bezbjednosti (SJB), gdje su držani u nehumanim uslovima, u prenatrpanoj prostoriji, uskraćeni za toalet i higijenu, te izgladnjivani, i gdje je jedno lice preminulo, a jedno pokušalo da izvrši samoubistvo. Oslobođeni su i optužbi za daljnje držanje stanovništva u stanovima nakon 4. augusta 1992. godine, kao i za oduzimanje prava na pravično suđenje.

Glavna rasprava zakazana je za 8. februar 2022. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.