Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sudija Theodor Meron na konferenciji u Sarajevu. Foto: EPA/FEHIM DEMIR

Sudija Meron je, kako se navodi u saopćenju Mehanizma, obavijestio generalnog sekretara Ujedinjenih nacija o namjeri da podnese ostavku zaključno sa 17. novembrom 2021. godine.

On je bio u Žalbenom vijeću MKSJ-a i Međunarodnog krivičnog suda za Ruandu od 2001. godine do njihovog prestanka s radom, te je bio sudija Mehanizma od 2012. godine.

“Duga i ugledna služba sudije Merona uključuje četiri mandata predsjednika MKSJ-a i tri mandata predsjednika Mehanizma”, navodi se u saopćenju Mehanizma, te dodaje kako je sudija Meron odigrao ključnu ulogu u osiguravanju da institucija Mehanizma ostane mala i učinkovita.

Bio je ključan u uspostavljanju materijalne i procesne jurisprudencije u području međunarodnog krivičnog prava, uključujući i vezu razvoja načela pravičnosti i nezavisnosti sudstva kao ključnih temelja za krivično pravosuđe, dodaju u Mehanizmu.

“Tokom svoje karijere, i kao sudija, i kao znanstvenik, sudija Meron je pokazao nepokolebljivu predanost napretku međunarodnog krivičnog pravosuđa. Nedostajat će Mehanizmu”, izjavio je predsjednik Mehanizma Carmel Agius povodom odlaska sudije Merona izražavajući duboku zahvalnost za njegovu službu.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.