Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Lidija Vukčević. Foto: PR Centar.

Crnogorska specijalna državna tužiteljka Lidija Vukčević izjavila je u četvrtak da je Slobodan Peković uhapšen zbog sumnje da je počinio zločin protiv čovječnosti u Foči u BiH 1992. godine.

„Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je ovaj slučaj prenijelo relevantnim pravosudnim organima Crne Gore. Postoji sumnja da je Peković učestvovao u ubistvu dva Bošnjaka, i silovanju i seksualnom zlostavljanju civila u Foči”, izjavila je Vukčević na konferenciji za novinare.

„Istražićemo slučaj a zatim podnijeti krivičnu prijavu“, dodala je ona.

Mediji su u utorak objavili da je Peković uhapšen u Danilovgradu.

Peković, rođen na području Pive, u blizini granice sa BiH, je bio pripadnik VRS, pišu mediji.

Od osamostaljenja Crne Gore 2006. godine do danas, održano je samo osam suđenja za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu. Ali suđeno je samo počiniocima najnižeg ranga.

Jedina sudska presuda od 2015. godine do danas je ona izrečena bivšem pripadniku vojske Jugoslavije Vladi Zmajeviću, koji je osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva četvorice albanskih civila na Kosovu 1999. godine.

Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je u decembru 2019. ovu presudu kojom je Zmajević osuđen za ubistvo civila u selu Žegra kod Gjilana tokom rata na Kosovu.

U izveštaju Evropske komisije o napretku Crne Gore koji je predstavljen juče ova se država poziva da poveća napore u borbi protiv nekažnjivosti i pokaže proaktivniji pristup u cilju efikasne istrage, procesuiranja, suđenja i kažnjavanja ratnih zločina.

U ovoj je zemlji procesuirano premalo slučajeva ratnih zločina, upozorava Evropska komisija.

„Trenutno je u preliminarnoj fazi istrage pet slučajeva koji se odnose na ratne zločine počinjene na teritoriji Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Jedna nova istraga otvorena je 2021. godine, dok je jedna zatvorena zbog nedostatka osnova za krivično gonjenje”, kaže se u izvještaju.

Kao dio Jugoslavije pod vođstvom Slobodana Miloševića, Crna Gora je direktno učestvovala u ratovima u Hrvatskoj i BiH, iako se na njenoj teritoriji rat nije vodio.

Povezane vijesti
Saznajte više
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Crnogorski ‘vikend ratnici’ rijetko se gone za zločine u ratovima 90-tih
'Vikend ratnici' su bili dobrovoljci koji su dolazili i odlazili iz ratnih zona 90-ih godina. Mnogi su bili iz Crne Gore, ali malobrojni su se suočili s pravdom za ratne zločine koje su počinili.
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva