Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Edin Vranj (u sredini). Foto: Bisera Turković, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Twitter

Edin Vranj, bivši visoki zvaničnik Federalne uprave policije (FUP), pušten je u ponedjeljak iz pritvora u Beogradu nakon što mu je Apelacioni sud u Beogradu ukinuo pritvor, rečeno je BIRN-u u Tužilaštvu za ratne zločine Srbije.

Bosanskohercegovačka ministrica vanjskih poslova Bisera Turković izjavila je da pozdravlja odluku o oslobađanju Vranja, koji je u Srbiji optužen za ratne zločine.

“Saradnja tužilaštva u procesuiranju ratnih zločina neophodna je za normalizaciju ”, napisala je Turković na Twitteru.

Rekla je da očekuje i “postupanje u tom pravcu” u slučajevima još dvojice državljana BiH čija su hapšenja od strane Srbije izazvala kontroverze, Osmana Osmanovića i Huseina Mujanovića.

Prošle sedmice Tužilaštvo za ratne zločine Srbije objavilo je da je predložilo da Bosna i Hercegovina preuzme krivični postupak protiv Vranja.

Vranj je uhapšen 13. septembra na graničnom prelazu između Srbije i Bosne i Hercegovine, što je izazvalo burne reakcije političara u BiH koji su tvrdili da je Srbija ciljala Bošnjake koji su se borili protiv srpskih snaga tokom rata 1992-95.

On je 13. oktobra zvanično optužen za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika tokom sukoba u BiH 1993. i 1994. u Opštini Goražde.

Zbog hapšenja Vranja, Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine izdalo je upozorenje bosanskohercegovačkim građanima koji su “bili uključeni u odbranu Bosne i Hercegovine u periodu od 1992. do kraja 1995.” da ne putuju u Srbiju do daljnjeg “zbog rizika od hapšenja i suđenja u Republici Srbiji po optužbama za ratne zločine”.

Dva člana Predsjedništva BiH, Šefik Džaferović i Željko Komšić, tvrdili su da “pravi cilj Srbije nije procesuiranje ratnih zločina, već selektivni progon iz političkih motiva”.

Nakon Mujanovića i Osmanovića, Vranj je bio treći državljanin Bosne i Hercegovine koji je posljednjih godina uhapšen na graničnom prijelazu sa Srbijom zbog optužbi za ratne zločine.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve