Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Kosovski policajac čuva stražu tokom akcije hapšenja osumnjičenih za terorizam u Prištini na Kosovu, 12. avgusta 2014. godine. Foto: EPA/KUSHTRIM TERNAVA

U nedjelju su iz Specijalnog tužilaštva Kosova naveli da je policija uhapsila pet osoba osumnjičenih za planiranje terorističkih djelovanja protiv ustavnog poretka i sigurnosti te zemlje.

Tokom ove operacije zaplijenjene su eksplozivne naprave, vatreno oružje, dronovi i protivtenkovsko naoružanje, a operacija je uslijedila nakon višemjesečne tajne istrage i praćenja, saopštili su iz Tužilaštva.

“U propisanom vremenskom roku Specijalno tužilaštvo će podnijeti zahtjev za pritvor petorice osumnjičenih”, dodaje se u objavi za medije.

BIRN saznaje da su petorica osumnjičenih bili članovi jedne radikalne islamističke grupe, te da su svi i ranije hapšeni zbog pripadnosti sličnim grupama.

Izvori su za BIRN kazali da je Ardian Gjuraj iz Peći jedan od petorice osumnjičenih.

On je u februaru 2018. osuđen na jednu godinu i pet mjeseci zatvora zbog terorizma, ali ga je Apelacioni sud pustio na slobodu nakon pet mjeseci.

U optužnici protiv njega bilo je navedeno da je tokom boravka u Njemačkoj od 2014.-2015. godine Gjuraj postao pristaša terorističke organizacije ISIL.

Njegov vlastiti otac Kujtim Cerkini prijavio je Gjuraja policiji, te su ga vlasti Njemačke izručile Kosovu u aprilu 2015. godine.

Prema istoj optužnici, u decembru 2015. Gjuraj je bio u grupi ljudi koji su otputovali u Tursku, a nakon što se razdvojio od te grupe, ušao je u Siriju kako bi se pridružio kosovskim borcima unutar takozvanog ISIL-a.

U optužnici se navodi da su Gjuraja uhapsile turske vlasti u februaru 2016. godine, kada je nelegalno prešao granicu Sirije i Turske.

Više od 260 Kosovara, uključujući i borce i članove njihovih porodica, repatrirano je iz ratnih zona Bliskog istoka od 2019. godine, a mnogi koji su učestvovali u borbama izgubili su živote na ratištima.

Povezane vijesti
Saznajte više
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Crnogorski ‘vikend ratnici’ rijetko se gone za zločine u ratovima 90-tih
'Vikend ratnici' su bili dobrovoljci koji su dolazili i odlazili iz ratnih zona 90-ih godina. Mnogi su bili iz Crne Gore, ali malobrojni su se suočili s pravdom za ratne zločine koje su počinili.
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva