Petak, 27 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Okružni sud u Banjoj Luci. Foto: BIRN BiH

Okružni sud u Banjoj Luci je u odgovoru BIRN-u BiH naveo da će glavni pretres u ovom predmetu početi sutra, 7. oktobra, u 09:00 sati.

BIRN BiH je ranije pisao da je ovaj sud u julu potvrdio optužnicu protiv sutkinje Marin.

Optužnica Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske tereti Marin da je od 5. januara 2011. do 2. novembra 2016. godine, u vršenju dužnosti sudije Osnovnog suda u Prijedoru, u 16 predmeta u kojima je postupala kao sudija u postupku protiv maloljetnih lica, s ciljem da pribavi korist svojoj sestri S.Z., advokatici iz Prijedora, donijela nezakonita rješenja kojima ju je postavljala za branioca maloljetnih lica po službenoj dužnosti.

Na taj način, navodi se u optužnici, S.Z. su, na ime troškova zastupanja – odbrane, isplaćivane nagrade iz budžetskih sredstava suda i tako pribavljena imovinska korist u ukupnom iznosu većem od 7.285 konvertibilnih maraka (KM).

“Donošenjem nezakonitih rješenja osumnjičena je povrijedila odredbe Zakona o krivičnom postupku koje su bile na snazi u trenutku preduzimanja procesne radnje, odnosno donošenja rješenja, kojim je, između ostalog, propisano da sudija ne može vršiti sudijsku dužnost ako mu je branilac osumnjičenog srodnik po krvi u pobočnoj liniji do četvrtog stepena”, saopćeno je ranije iz Republičkog javnog tužilaštva.

Ranije su iz Ureda disciplinskog tužioca (UDT) potvrdili za BIRN BiH da su zaprimili odluku Prvostepene disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) kojom se Drena Marin udaljava od vršenja dužnosti sudije Okružnog suda u Prijedoru do okončanja krivičnog postupka.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude za zločin u Konjicu
U Sudu Bosne i Hercegovine je za narednu sedmicu najavljeno izricanje presude Enesu Jahiću, optuženom za zločin na području Konjica.
Predavanje o demokratiji u Banjoj Luci održao američki ultradesničar
Navodeći da u BiH niko ne želi rat i kako je definiranje demokratije licemjerno, Curtis Yarvin, američki ultradesničar koji je ocijenjen kao promoter antidemokratskih stavova, održao je predavanje na Fakultetu političkih nauka u Banjoj Luci.
Kapiću potvrđena kazna za planiranje terorističkog napada